2 kroky k meditácii proti stresu

Počuli ste, že vďaka meditácii dokážete zmierniť prežívaný stres, dokonca poslať ho preč zo života? Každý z nás má vlastný spôsob ako sa vysporiadať so záťažovou situáciou, preto nevyhnutne nechceme, aby ste konvertovali na niečo prevratné, ak o tom nie ste presvedčení. V nasledujúcich riadkoch vás oboznámime s meditáciou ako vítaným spôsobom prekonávania stresu a neočakávaných životných udalostí. Ak vás meditácia nielen na základe nášho článku zaujme, budeme veľmi radi. Pretože ak neublížime, len pomôžeme…

2 kroky k meditácii proti stresu

2 kroky k meditácii proti stresu

Kniha sa predáva podľa obalu, ale ako možno človeka zaujme človeka meditácia, ak to nie je reklamný produkt a nemá silný marketing? Pre jeho blahodarne účinky- zvyšuje prílev energie ( kto by čakal prevratné výsledky zo dňa na deň, ostane nemilo prekvapený, pretože opakovanie je matkou múdrosti, ako všetci dobre vieme), pomáha nám s koncentráciou a odolnosťou proti chorobám (zdravie a duševná pohoda spolu úzko súvisia), mozog sa pri nej rýchlejšie aktivizuje. Po malých krôčikoch mení život k lepšiemu. Veľa z nás sa obáva osvojiť si nový zvyk do života, pretože prvotné oduševnenie prináša so sebou nápadne kričiacu povinnosť vec pravidelne opakovať a nato nemáme čas. Na druhej strane, adaptovať sa do života s príjemnou zmenou prichádza s ľahkosťou, ak je čas a vôľa. Veríme, že vy čas a vôľu máte. Preto sa pustime do podmienok a základov na meditáciu:

Miesto

Čo iné ako kancelária? Nie, nie je to šialený nápad, ale presne určené miesto, kde sa nebudete obklopovať iba povinnosťami, ale aj Vaším časom na odľahčenie mysle a ducha. Nespokojný zamestnanec je stelesnením neutíchajúceho stresu, problémov a nepokoja. Ako zariadiť, aby boli ľudia v práci menej zaťažení kopou práce a spokojnejší, nehľadiac na zvýšenie platu? Ako zamestnávateľ im môžete vyhradiť časť miestnosti, s miestom na sedenie, orientovaným na juh s výhľadom von a bez rušivých telefónnych/počítačových zariadení. Stačí vám denne 10-15 minút, aby ste upokojili svoju myseľ, v tichu si pohodlne sadli alebo našli svoju obľúbenú polohu tela a nerušene sa oddávali momentom absolútneho pokoja. Každé miesto, ktoré vás upokojuje a dodáva vám pocit vlastnej spokojnosti, je tým správnym miestom na meditáciu.

Dýchanie a meditácia

Začnite jednoducho- duchovný učiteľ Chade-Meng Tan odporúča, aby sme prirodzene dýchali alebo, v inom prípade inšpirovali sa bežeckou technikou dýchania- hlboký nádych nosom a pomalý výdych ústami. Každý šport má niečo do seba, preto netreba podceňovať športové zvyky. Samozrejme, správnemu dýchaniu sa naučíte rovnako počas skupinových meditačných cvičení alebo nazeraniu do najstarších východných kultúr. Vráťme sa však ku Chade- Meng Tanovi, ktorý upresňuje, aby sme si predstavili seba ako osobu s jedinečnými schopnosťami, ktoré nás vykreslia v našej mysli za niekoho nezameniteľného. Vizualizáciu by sme mali zvládnutú. Čo ak narazíte na meditačný problém? Ako začiatočníkom, nám poslúži aplikácia, ktorá naučí ako od základov, cez jasné inštrukcie, dostať sa ku koncentrovanej mysli na duchovné cvičenie.

Jeden tip na záver. Thich Nhat Hahn, budhistický mních, známy pre svoj pacifizmus a miernosť, zostavil prehľadný manuál s 10 cvičeniami zameranými na správnu techniku dýchania. Ďalším sympatizantom je Martin Boroson, ktorý chápe časovú uponáhľanosť, preto nič nenechal na náhodu. Po preštudovaní jeho manuálu duchovného cvičenia sa dozviete, že potrebujete iba 1 minútu denne, aby ste si zamilovali meditáciu. Krátke kapitoly publikácie osviežia na tele, i duchu. Po chvíli si uvedomíte, že jedna minúta vám síce postačí, ale budete chcieť viac. Želáme veľa pokojných chvíľ a spokojnosti!

Foto: ilustračné