4 tipy, ako napísať skvelú diplomovú prácu

Vysokoškolský život je super – máte správne namiešaný koktail povinností, voľného času, zábavy a zodpovednosti. Sem-tam na vás čakajú ročníkové seminárne práce, inokedy to je žúrka na internáte a takto sa to strieda. Až ste sa zrazu ocitli v piatom ročníku a musíte napísať diplomovú prácu. Čo by ste mali urobiť, aby to nebol iba pamflet?

4 tipy, ako napísať skvelú diplomovú prácu

4 tipy, ako napísať skvelú diplomovú prácu

Vyberte si tému, ktorá vás baví
Úplne najhlavnejšie je vybrať si tému, ku ktorej máte kladný vzťah. Tých 30 strán pri písaní vašej bakalárky ste zvládli, no ak máte napísať dvojnásobnú porciu o niečom, čo vás nebaví, máte problém. Ak vám fakulta dala možnosť vybrať si tému podľa svojej ľubovôle, vyhrali ste. V prípade, že tápete a nenapadá vám nič, čo by vás bavilo, potom máme zlé správy – ste na nesprávnej vysokej škole. Ak si musíte vyberať z tém, ktoré určila fakulta, každá téma sa dá spracovať tak, aby obsahovala to, čo vás baví. Aj téma o historickej kaplnke sa dá spracovať tak, aby obsahovala marketing.

Kvalitné zdroje sú základ
Pri písaní vašej diplomovky platí, že čím lepšie zdroje máte, tým bude výsledok lepší. Podobne ako pri varení – jedlo chutí tak dobre, ako čerstvé a kvalitné suroviny na jeho prípravu použijete. Takže si nájdite knihy, internetové zdroje či spisy od človeka, ktorý je špičkou vo svojom odbore. Dátum ich vydania tiež nie je zanedbateľný – čím aktuálnejšie, tým lepšie.

Nájdite si človeka z odboru
Niekedy je rozhovor s človekom z odboru užitočnejší ako prečítanie troch kníh. Skúste získať kontakt na niekoho, kto je odborník v tom, o čom je vaša práca a je ochotný vám venovať hodinku svojho času. Takto získate úplne iný pohľad na vašu tému a veľmi cenné informácie.

Začnite písať včas
Kto nepočul legendy o tom, že sa dá diplomová práca napísať za dva dni, ako keby ani nechodil na vysokú školu. Či je to pravda? Nepochybne sa to dá stihnúť, ale prečo si ničiť zdravie, vystavovať sa stresu len kvôli tomu, aby ste odovzdali brak? Začnite pracovať včas a doprajte si dva dni na záverečné úpravy a formátovanie. Takto bude vaša diplomová práca vyzerať naozaj skvelo.

Text: PR, foto: ilustračné (flickr.com)