5 krokov k správnej technike dýchania

V minulom článku sme písali, že treba dať pozor na (ne)správne dýchanie. Zamerali sme sa na to, čo nám nesprávne dýchanie spôsobuje a na co všetko má vplyv. Teraz prichádza tá lepšia časť. Dozviete sa 5 tipov, ktoré vás privedú k vyťaženiu všetkého možného z tých asi 25 000 nádychov, ktoré za deň urobíte. Najprv si povieme ešte to dôležité, na čo pri dýchaní netreba zabúdať.

5 krokov k správnej technike dýchania

5 krokov k správnej technike dýchania

Dýchajte cez nos

Dýchanie by malo ísť cez nos. Či už to je nádych alebo výdych. Nos je orgán, ktorý bol vytvorený iba na dýchanie. Je to niečo ako filter. Sú v ňom rôzne štetinky a záhyby, ktoré sú prispôsobené na zachytávanie nečistôt zo vzduchu. Je možné že máte ten pocit upchatého nosu. To sa deje hlavne keď dlhšiu dobu dýchate ústami. Ak sa ale posnažíte, nebude trvať viac ako tri dni kým sa nosné dierky opäť „rozbehnú“.

Dýchajte bránicou

Vzduch, ktorý vdychnete, by mal ísť až úplne dole k bránici. Presnejšie v percentách až 70-80% všetkého pohybu pri dýchaní by mala robiť práve bránica. Výhody takéhoto spôsobu dýchania sú rôzne. K výmene plynov v pľúcach dochádza hlavne v dolnej časti pľúc, preto chcete vdychovať do čo najnižších častí pľúc. Bránica pri dýchaní ako keby masíruje pečeň, črevá a žalúdok, čo im dodáva pri fungovaní určitý rytmus.

Dýchajte v určitom rytme

Všetko v prírode je pravidelné – ročné obdobia, fázy mesiaca a iné. Výnimkou nie je ani organizmus človeka. Svoj rytmus má aj srdce a aj mozog. Aj hormóny v tele majú svoje rytmy. Príkladom je melatonín – hormón vyplavovaný v spánku. Optimálne dýchanie nie je iné. Niečo ako vhodný rytmus nie je udané, jednoducho sa prispôsobte potrebám tela a snažte sa dýchať pravidelne.

Snažte sa dýchať potichu

Chrápanie, kašeľ, fučanie, sú všeobecne prejavy nesprávneho dýchania. Pred vdýchnutím, alebo zakašľaním sa často zhlboka nadýchneme, čo je tiež narušenie nejakého rytmu. Veľa ľudí dýcha rýchlo a nepravidelne aj počas rozprávania, čo tiež nemá priaznivý vplyv na telo.

Krok za krokom k správnej technike dýchania

  • 1. Uvedomte si ako dýchate
  • Je dobré v priebehu dňa vedieť ako dýchame a prípadne napraviť chyby. Pokojne si dajte budík na každú hodinu a kontrolujte sa. Dýchate pokojne? Dýchate cez nos? Dýchate potichu? To všetko kontrolujte a napravte všetko čo nie je v poriadku. Po pár dňoch sa budete pravidelne kontrolovať aj bez budíka.

  • 2. Dýchajte cez nos
  • Už to bolo spomenuté ale je to veľmi podstatná vec, takže si na to naozaj dávajte pozor.

  • 3. Predĺžte výdych
  • Dosiahnete tým upokojenie a pravidelnosť dýchania. Keď ste v pokoji a sedíte, skúste tento rytmu: 2-3 sekundy nádych; 3-4 sekundy výdych; 2-3 sekundy pauza. pred´žením výdychu budete automaticky dávať väčší dôraz na nádych.

  • 4. Vystrite sa
  • Vzpriamené držanie tela dáva bránici viac priestoru na prácu. Budete sa cítiť lepšie a bude jednoduchšie dýchať nosom.

  • 5. Pozorujte svoje telo
  • Všímajte si ako dýchate v strese, keď ste pokojní alebo pri športe. Aj to vám pomôže udržiavať dýchanie v určitom rytme.

Pravdepodobne ste až do teraz netušili alebo sa nezamýšľali nad niečim takým samozrejmím, ako je dýchanie, no možno aj o to sú to pre vás prínosnejšie informácie. Správne dýchanie by malo byť úplnou samozrejmosťou a preto odporúčame si na to navyknúť čím skôr. Určite sa to čoskoro prejaví na lepšom spánku a na zdravšom a kvalitnejšom živote, pretože dýchanie má vplyv aj na ďalšie funkcie nášho tela.

Foto: ilustračné