6 dobrých rád, ako posilniť svoju vôľu

Ak by sme nepočítali iba inteligenciu, práve pevná vôľa je jednou z najvýraznejších prostriedkov ku osobnému úspechu. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na 6 spôsobov, ako pomôcť pevnej vôli, aby sa dostavil želaný efekt- spokojnosť zo svojho úspechu.

6 dobrých rád, ako posilniť svoju vôľu

6 dobrých rád, ako posilniť svoju vôľu

Nepúšťajte, chvíľu vydržte

Niekto by si pomyslel: „Jedna pani povedala druhej, čo môže byť na babských radách dobré?“ Britský premiér David Cameron určite ku zmieňovanej komunite nepatrí, preto sa pozrime bližšie na čudný rituál. Podstata tkvie v jeho význame: mozog sa sústredil na jednu úlohu, ktorá bola pre neho primárna. Riešenie zvyšných úloh považoval za nevyhnutne potrebné vykonať, aby si splnil svoju primárnu potrebu vyprázdnenia močových ciest. V inej štúdií, požiadali výskumníci svojich respondentov, aby vypili sladenú minerálku. Predtým, ako potrebovali ísť na WC, im ponúkli možnosť niečo zarobiť. Účastníci, ktorí pociťovali menšiu potrebu vyprázdniť sa, získali menší zárobok, ako tí, ktorí potrebovali ísť na WC urýchlene.

Ráno je múdrejšie ako večer

Zo psychologického hľadiska má pevná vôľa limitované zdroje- preto by sme si nemali nechávať dôležité rozhodnutia na večer. Stačí, ak sa s nimi poponáhľame ráno, zvážime pre a proti, a dobre sa nato vyspíme. Naše voľby ovplyvnia životnú cestu, ktorou kráčame, preto je dôležité, aby sme na ne dobre pripravili.

Doprajte si cukor

Mnohí z nás sa dobrovoľne vzdali cukru, aby bol ich život zdravší a predišli obezite. Rozhodovanie spotrebúva zásoby energie v tele. Často sa cítime slabí, keď sme hladní. Telo potrebuje prijať dostatok energie z jedla, aby sme mohli opäť fungovať. Sudcovia, ktorí prišli do práce nenajedení, vydali málo premyslené rozsudky práve v časovom horizonte do obedňajších hodín. Nielen skúsenosti spravodlivosti dokazujú, že sme bez nálady, bez dôvodu nahnevaní podvečer. Vyvarujte sa nepríjemnej situácií a radšej si vychutnajte malý sladený nápoj.

Smejte sa

Ľahšie vzdorujeme bolesti, ak sa cítime šťastní. Účastníci výskumu, ktorí si pozreli niekoľko zábavných videí, dokázali lepšie kontrolovať svoje rozhodnutia ako tí, ktorí pozerali deprimujúce videá. Smiech je liek, hlavne v spoločnosti správnych ľudí a priateľov.

Upokojte myseľ a telo

Rozhodovanie vo veľkej miere potláča rôzne protichodné emócie, aby sme nestratili z dohľadu cieľ cesty. Ak si nájdeme čas na hlboké rozjímanie, povznesieme sa nad vecou a ukradneme si drahocenné chvíle pokoja pre seba, telo a myseľ sa stanú spojencami. Nájdu si svoj spôsob riešenia, ktorí bude pre nás najvyhovujúcejší.

Prestaňte sa cítiť vinnými

Pocity viny nás stiahnu na klzkú zem, ktorá vedie k pokušeniu. Myseľ si spája vinu s niečím lákavým, preto podľahneme nerestiam. Podobne to funguje obrátene- ak sme k sebe málo autentickí a viníme ostatných za všetko, čo sa stalo, je načase, aby ste porozmýšľali nad tým, ako chcete zapracovať na svojej rozhodnosti. Ak niečo pokašlete alebo prepadnete pokušeniu, neznamená to, že ste slabí. Možno práve taká situácia Vás prinúti pozrieť sa na vec s prehľadom a jasnejšie. Pretože nie je dôležité byť vždy úspešným. Dôležitejšie je padnúť, pozbierať sa zo zeme a vstať!

Zozbierané výsledky boli prevzaté a upravené zo zdrojov výskumu psychológie, súdneho výboru USA, štúdie pre sociálnu a experimentálnu psychológiu, publikácie „Vedomie a rozpoznávanie“ (Consciousness and Cognition) a štúdie všeobecnej psychológie.

Foto: ilustračné