6 základných krokov k úspešnému začiatku dojčenia

Každá nastávajú mamička chce svoje bábätko dojčiť. Bohužiaľ to často z rôznych dôvodov nie je možné. Ale dobrá správa je, že sa množstvu problémov dá vyhnúť alebo ich veľmi ľahko vyriešiť. Pripravili sme pre vás zoznam najčastejších problémov aj s riešením. Informujte sa a dojčenie vášho bábätka nebude problém.

6 základných krokov k úspešnému začiatku dojčenia

Dostatočne sa informujte
Dojčenie sa buď u ženy rozbehne samo do seba a bez problémov alebo sa pri ňom objavia komplikácie, ktorý môžu ovplyvniť bábätko, ale aj mamičku. Je to veľmi dôležité sa informovať a vedieť, na čo si pri dojčení dávať pozor, aké je správne sania a ako často bábätko dojčiť. To všetko je dobré vedieť, ešte pred pôrodom.

Musíte byť ochotná dojčiť
Na dojčenie majú významný vplyv nielen fyzické predpoklady, ale aj psychika. Ak mamička bude mať z nejakého dôvodu s dojčením problém, či už sa bojí, že jej mlieko málo kvalitné, že ho je málo alebo si len myslia, že môžu nastať komplikácie, potom sa dojčenie nepodarí. Chce to mať znalosti, ktoré vás upokojí a čistú hlavu.

Kde získať informácie?
Väčšinu problémov spojených s dojčením ide veľmi ľahko vyriešiť, stačí sa opýtať a poradiť sa s odborníkmi. Čím rýchlejšie riešenie bude, tým skôr sa vrátite k bezproblémovému dojčenie. Skvelý základ poskytujú priamo pôrodnice. Tam sú poradenské služby, kde vám všetko ukážu a vysvetlí.

Na koho sa ešte môžete obrátiť?
Poraďte sa s lekárom, pôrodnou asistentkou alebo laktačnú poradkyňu

  • kontaktujte najbližšie verejné zdravotnícke zariadenia a nechajte si poradiť od sestry
  • kontaktujte Laktačná ligu alebo inú skupinu na podporu dojčenia
  • využite služieb certifikované duly

Dôležitých 30 minút po pôrode
Kľúčom na dojčenie je správne prisatie bábätka. Bábätko by sa malo prisať ideálne do 30 minút po pôrode. V tejto dobe deti javia o dojčení záujem a ich sací reflex je veľmi silný. Dôležitý je tak kontakt kožu na kožu a pomáha k úspešnému začiatku dojčenia.

Bábätko sa nechce prisať
Ak sa bábätko nechce prisať, nemusí to nutne znamenať vážny problém. Môže sa jednať len o výraznú vôňu parfumu alebo sprchového gélu. Bábätko sa orientuje podľa vône mledziva a materského mlieka, ak ho nepocíti cez parfum, nemôže sa správne prisať. Pre podporu sacieho aj hľadacieho inštinktu bábätka je dobré si okolo bradavky pomazať materské mlieko.

Pomocníci pri dojčení
Dojčenie je síce krásna vec, ale je potrebné ju robiť pomerne často a rastúce bábätko tiež niečo váži. Je tak dobré si domov zaobstarať pomocníkov, ktorí vám s dojčením maximálne pomôžu. Vďaka nim budete mať pri dojčení pohodlie a kľud.

  • dojčiace vankúše – bábätko bude mať pohodlie a vy si uľavíte
  • dojčiace stolička – umožní vám dať si nohy do zvýšenej polohy a uvoľní tak napätie v chrbtici
  • veľká pohára vody a desiata

Dojčiace vankúše Matýsek zvlášť v poslednej dobe zaznamenávajú veľký úspech a nie je sa čomu diviť. Mamičky si je veľmi chváli, s ich pomocou je bábätko vždy v pohodlnej bezpečnej polohe a dojčiaca mamička vydrží dojčiť hodiny a hodiny, pretože ju nikde nič nebolí ani netlačia.

Dojčiace vankúše a vaky pre bábätko Matýsek majú vymeniteľné poťahy, ktoré sa dajú bez problému vyprať. Poťahy sú vždy vyrábané z atestovaných materiálov určených pre deti do 3 rokov, rovnako ako ich obliečky do detskej postieľky alebo pelechy pre bábätká.

Naučte sa správnu polohu dojčenie
Pre správne dojčenie je správna poloha kľúčová a úplne zásadnéé. Ak sa bábätko dojčia v správnej polohe predchádza sa mnohým problémom. Vyhnúť sa tak možno rozpraskaným alebo boľavým bradavkám. Dôležité je tak nájsť tú, ktorá je pohodlná vám i vášmu bábätku. Na výber ich je celý rad.

  • poloha futbalistu
  • poloha v ľahu na boku
  • striedanie polôh

Dojčenie k materstvu úplne patrí a je tak dôležité urobiť maximum pre to, aby sa dojčilo čo najdlhšie. Snáď vás presvedčí fakt, že 95 % žien je schopné dojčiť svoje bábätká. Nie je tak dôvod sa báť, že práve vám by to nešlo.

Text a foto: PR