Aj pitie kávy môže mať pozitívne účinky na vaše telo

Na množstve weboch o výžive a zdravom stravovaní píšu, že by ste mali prestať piť kávu, že je pitie kávy škodlivé a načo to vôbec ľudia robia? No množstvo štúdií ukázalo, že káva môže mať pozitívny vplyv na vaše telo, či už z vnútra alebo z vonka. Samozrejme, všetko treba brať s mierou a ak vypijete 15 šálok kávy denne, tak to určite nie je zdravé. Aké zdravotné benefity vám môže priniesť pitie kávy? 

Aj pitie kávy môže mať pozitívne účinky na vaše telo (Foto: pixabay.com)

Zdravotné benefity

Podľa jednej japonskej štúdie bolo potvrdené, že pitie kávy vyvoláva až 30% zvýšenie cirkulácie krvi. Zvýšená cirkulácia má potom za následok to, že sú tkanivá v tele lepšie okysličené a to zvyšuje náš výkon. Káva taktiež znižuje riziko výskytu infarktu, vďaka antioxidantom, ktoré sa v káve nachádzajú. Chráni aj pred výskytom ďalších vážnych chorôb, a to napríklad pred cukrovkou alebo funguje ako obrana proti cirhóze pečene. Vedecké štúdie hovoria, že dve šálky kávy denne znížia pravdepodobnosť výskytu rakoviny pečene skoro až o 50%. 

Kávu môžete používať aj na pleť

Nie len káva, ktorú pijete má pozitívne účinky pre naše telo, ale aj taká, ktorú si na telo aplikujeme zvonka. Použiť ju môžete napríklad v prípade, ak bojujete s celulitídou. Stačí, ak zmiešate namletú kávu, s morskou soľou a pár kvapkami olivového oleja. Keď si premasírujete touto zmesou stehná, zadok a prípadne aj brucho, pokožka bude viac prekrvená a napnutá.

Dá sa použiť aj na vypadávanie vlasov, opuchnuté oči, ako peeling na popraskané pery alebo peeling na tvár. Možno ste to ani netušili, no kávu môžete použiť aj na oživenie farby vlasov a farbenie. Stačí, ak zmiešate poriadne silnú kávu s trochou kondicionéru. Zmes aplikujte na vlasy a po chvíľke pôsobenia si vlasy umyte. Ak chcete zaznamenať výrazné výsledky, tak je dobré opakovať tento proces pri každom ďalšom umývaní vlasov.