Ako si dopriať luxusný spánok

Neexistuje žiadny všeliek, ktorý vám zaručí bezproblémové spanie hneď od prvého momentu. Samozrejme, že sa rozprávame o zdravom spánku a nie o problémoch z ambulancie neurológa. Lepšie pochopenie rôznych situácií a faktov vám môže otvoriť oči a aj vy si viete jednoduchšie identifikovať vlastné problémy so spaním a v noci si lepšie oddýchnuť.

Ako si dopriať luxusný spánok

Kvalitné materiály urobia zázrak
Spôsob, akým v spánku prežívate jednotlivé fázy, ako konáte a myslíte v bdelom stave závisí na tom, ako sa dobre cítite. Podobne je to aj s denným rituálom, návyky môžu vážne ovplyvňovať kvalitu a množstvo spánku. Dokonca aj kvalita spodného prádla vie v tomto prípade veľmi pomôcť a naopak uškodiť. O tom, že správna matrac musí byť súčasťou každej spálne asi moc písať nemusíme. Naozaj to nenechávajte na náhodu a radšej si jednotlivé kroky pri výbere dobre premyslite.

Postupne k lepším návykom
Veľmi dôležitým pravidlom je chodiť spať v rovnakú hodinu a dodržiavať pravidelnosť, ktorá vám vyhovuje. Pokiaľ je to možné snažte sa získať čo najviac slnečného svetla, ktoré vám počas dňa dodá tú najlepšiu energiu. Myslíme, že veľmi dobre viete, ktoré veci by ste pred spaním rozhodne mali obmedziť, alebo úplne zo svojho jedálnička vylúčiť. Ide najmä o kofeín, alkohol a samozrejme nikotín.

Prostredie, v ktorom spíte zohráva tiež dôležitú súčasť kvalitného odpočinku. Je jedno akým druhom materiálu sa obklopíte no v žiadnom prípade nepoužívajte lacné textílie. Moderné saténové obliečky sú nielen kvalitnejšie, ale dodajú vašej spálni ten správny šmrnc. V tejto izbe by ste sa nemali príliš zaťažovať ani tmavým nábytkom a farebnými odtieňmi.

Nesprávne veci, ktorým sa treba vyhnúť
Pokiaľ ste sa práve navečerali a váš organizmus dostal menší útlm a poriadnu dávku únavy, neznamená to, že musíte ísť zákonite spať. Radšej skúste poumývať riad, alebo si upracte oblečenie, ktoré ste po práci zo seba zhodili. V prípade, ak sa počas tejto miernej únavy oblečiete do nočnej košieľky a pôjdete spať, nemusí to byť práve ideálne riešenie. Zaspíte síce hneď, ale spánok sa môže počas noci prerušiť a potom je opätovné zaspávanie v ranných hodinách oveľa náročnejšie. Vážte si každú jednu sekundu, počas ktorej môžete v noci naberať stratenú energiu. Zaistite si kvalitné materiály a občas miestnosť vyvetrajte. Určite sa vám potom bude oddychovať pohodlnejšie.

Text a foto: PR