Ako si vybrať správny obraz do interiéru?

Umenie do moderného interiéru jednoducho pasuje a jedným z obľúbených bytových doplnkov, ak nie vôbec najpreferovanejším, sú obrazy. Ich hodnota a význam pretrvali a aj dnes ide o nadčasové umelecké prvky, ktoré si môžete dopriať aj vy.

Ako si vybrať správny obraz do interiéru

Ako si vybrať správny obraz do interiéru

V prvom rade je nutné povedať, že predaj obrazov do bytu nie je vonkoncom záležitosťou horných desaťtisíc. Kvalitné a umelecky hodnotné sú teraz k dispozícii za prijateľné a rozumné ceny, ktoré neprekračujú cenové relácie iných bytových doplnkov. Jedna vec však je si obraz kúpiť a druhá kam s ním. Aj pri naoko tak prostej činnosti ako je vešanie obrazu na stenu by ste mali dodržiavať isté zásady a pravidlá.

Zlaďte ich farebne
Obraz sa nie zriedka stáva ak nie dominantnou, tak rozhodne markantnou súčasťou miestnosti, preto by s ňou mal aj opticky ladiť. Mal by hovoriť „som tu aj ja“, ale nie kričať „tak už sa pozrite, som tu len ja!“. Pri výbere obrazu sa rozhodujte podľa charakteru a farebnosti miestnosti, kam ho plánujete zavesiť a orientujte sa podľa jednej či dvoch najdominantnejších farieb. K nim potom napasujte farebne trebárs aj moderný obraz do kuchyne s motívom jedál a nápojov. Obraz s motívom kávy či pečiva je farebne jednotný a decentný, motív ovocia a zeleniny zase veselší a farebnejší.

Koľko máte miesta?
Priestor versus obraz je dvojica, ktorá hrá hlavnú úlohu aj v nasledujúcom prípade. Akú veľkú plochu máte pre zavesenie obrazu? Pokiaľ máte na stene k dispozícii dostatok miesta, voľte veľký obraz, prípadne niekoľko menších, ktoré opticky lepšie zaplnia priestor. Veľmi fajn sú viacdielne obrazy, pri zavesení ktorých môžete použiť svoju fantáziu. Malý obrázok na veľkej stene bude stratený a veľký obraz na malej ploche zase stiesnený. V tomto prípade nezáleží, či sa jedná o krajinku alebo abstraktný obraz na plátne. Oba potrebujú priestor adekvátny k svojim rozmerom.

Text: PR, foto: perfektneobrazy.sk