Operácia krátkozrakosti: Čo všetko treba vedieť pred samotným zákrokom

Krátkozrakosť patrí medzi ochorenia, ktoré mnohým ľuďom výrazne komplikujú život. Ak máte už aj vy dosť dioptrických okuliarov a šošoviek, moderná medicína ponúka jednoduché riešenie – operáciu krátkozrakosti. Čo takáto procedúra znamená a aké zlepšenia prináša?

Operácia krátkozrakosti: Čo všetko treba vedieť pred samotným zákrokom

Ako s krátkozrakosťou bojovať?
Zhoršené videnie do diaľky upravujú mínusové okuliare alebo šošovky. Tie síce dokážu problém s videním odstrániť, pre mnohých sú však nepraktickou príťažou. Z tohto dôvodu sa mnohí rozhodli skoncovať s ochorením prostredníctvom operácie krátkozrakosti.

Stupeň krátkozrakosti sa zväčša stabilizuje okolo 20. až 25. roku života. Ide o vhodný vek na podstúpenie operácie krátkozrakosti. Na odstránenie chyby sa používa laserová operácia oka.

Aký je priebeh operácie?
Túto operáciu očí môže absolvovať každý záujemca, ktorý je starší ako 18 rokov. Samotná operácia krátkozrakosti je bezbolestná a prebieha v lokálnej anestézii. Trvá približne 30 minút a nevyžaduje si žiadnu hospitalizáciu – pacient môže ísť hneď po operácii domov. Neexistuje výrazné riziko pooperačných komplikácií a operácia krátkozrakosti má rýchlu dobu rekonvalescencie.

Praktické informácie o operácii krátkozrakosti

  • najvyššiu efektivitu dosahuje vo veku 18 až 35 rokov,
  • pred zákrokom je nevyhnutné vykonať predoperačné vyšetrenie,
  • ak sa rozhodnete pre operáciu krátkozrakosti a nosíte šošovky, je potrebné vysadiť ich 14 dní pred vyšetrením,
  • krátkozrakosť sa odstraňuje pomocou laserovej operácie,
  • hoci si zákrok nevyžaduje hospitalizáciu, nie je vhodné v deň operácie vykonávať namáhavé aktivity,
  • operácia krátkozrakosti nie je hradená poisťovňou – ide o operáciu, ktorá je definovaná ako kozmetický zákrok,
  • niektoré kliniky poskytujú na laserové zákroky doživotnú záruku.

Koľko to bude stáť?
Ceny za operáciu krátkozrákosti sa líšia od jednotlivých kliník, ktoré zákrok poskytujú. V priemere však za operáciu obidvoch očí zaplatíte od 900 eur. V súčasnosti však môžete natrafiť aj na rôzne zľavové ponuky, ktoré poskytujú operáciu krátkozrakosti za zvýhodnené ceny. Niektoré kliniky ponúkajú napríklad zľavové kupóny či skupinové zľavy.

Môže sa krátkozrakosť opäť vrátiť?
V prípade niektorých krátkozrakých pacientov sa môže porucha aj po operácii znova objaviť. Riešením sú kliniky, ktoré na svoje operácie poskytujú doživotnú záruku – ak sa vám teda po operácii porucha vráti, oko vám bezplatne znovu zoperujú.

Čo je to krátkozrakosť?
Myopia alebo aj krátkozrakosť patrí medzi najčastejšie dioptrické chyby oka. Ako vyplýva zo samotného názvu, človek trpiaci týmto ochorením dokáže predmety v blízkej vzdialenosti vidieť veľmi ostro. Naopak, má zhoršené videnie do diaľky.

Pri zdravom fungovaní oka sa obraz zaostruje a vytvára pred sietnicou. V prípade krátkozrakého človeka je to odlišné – obraz sa tvorí pred sietnicou, čo spôsobuje, že vzdialenejšie predmety často vidí len ako machule.

Krátkozrakosť je spojená s genetikou. Práve tá je najčastejšou príčinou tohto ochorenia. Existujú však aj ďalšie dôvody – napríklad námaha očí pri dlhom pozeraní sa na monitor počítača.

Foto: Bigstockphoto