Pekná kuchyňa je základ spokojnej rodiny

Montáž a inštalácia kuchyne je zodpovedný, zdĺhavý proces, nie však obzvlášť náročný. Hlavnou vecou je si starostlivo všetko pripraviť a rozmýšľať o vhodnom rozložení. Keď je priestor pre túto aktivitu pripravený, môžete prejsť priamo na inštaláciu. Práca sa vykonáva postupne, najskôr sa spája spodná rada skríň, potom horný rad tých závesných, a s nami vám to pôjde ľahšie.

Pekná kuchyňa je základ spokojnej rodiny

Pekná kuchyňa je základ spokojnej rodiny (Foto: unsplash.com)

Výberom a kúpou to nekončí

Ak ste sa teda rozhodli si kúpiť novú kuchyňu, pretože služby tej starej už vypovedajú, mali by ste vedieť, že výberom a kúpou to všetko ale nekončí. V mnohých prípadoch je zadováženie si novej kuchyne veľkou investíciou, ktorá znižuje úspory na vašom bankovom konte.

Nové kuchyne sú len v zriedkavých prípadoch dodávané až k vám domov v takom stave, ako ich vidíte v obchode. Keď vám domov kuriérska spoločnosť doručí vašu objednávku, presvedčíte sa o tom aj sami. Množstvo krabíc a rozložených dosiek, skrutiek a iných komponentov. Z toho všetkého si musíte poskladať svoju vysnívanú kuchyňu s dokonalými úchytkami. Teda pokiaľ nechcete vynaložiť ďalšie finančné prostriedky na jej zloženie odborníkom.

Ako a kde začať?

Práca začína od rohu, a ak tam je umývadlo, rohová skrinka musí byť najskôr označená pre rúry. Po skontrolovaní stien sa urobia rezy na komunikáciu a až potom sa konkrétny typ skrinky umiestni na správne miesto. Postupujte precízne a s presnosťou na milimetre, aby ste si potom mohli na takto dokonalú kuchyňu umiestniť aj kuchynský drôtený program.

Pozor na dvierka

Pri zostavovaní nábytkových skríň v jednej rade skontrolujte, či sa susedné dvere navzájom nedotýkajú a nerušia pohodlné otváranie. Ich poloha sa dá nastaviť pomocou skrutiek na pántoch.

Každá takáto „skladačka“ má svoj návod a informácie o každom jednom doplnku. Postupujte podľa neho a nevynechávajte jednotlivé sekcie. Má to svoj význam, na ktorý prídete v momente, keď niečo nebude v poriadku!

Nástenné skrinky

Horný rad modulov by mal byť umiestnený nad pultom 45 až 60 cm, presnejšiu vzdialenosť určí výška majiteľov a tvar skríň. Po vytvorení značky na stenu musíte nakresliť vodorovnú čiaru, ktorá bude znamenať hranicu. Pri tejto činnosti by ste mali byť minimálne dvaja a vždy jeden fyzicky zdatnejší.

Radosť z novej kuchyne potom bude na nezaplatenie a vy sa môžete o tom veľmi rýchlo presvedčiť. Je čas na zmenu a novú kuchyňu, v ktorej sa bude dobre variť, jesť a diskutovať.

Text: PR