Prečo je micelárna voda požehnaním pre vašu pleť?

Možno o nej často počúvate, možno ste videli viacero značiek, ktoré ju ponúkajú, no skutočne viete čo je micelárna voda? Alebo sa spýtame ešte inak: Viete, čo micelárna voda môže priniesť vašej pokožke? Micelárna voda je, jednoducho povedané, kozmetický čistiaci prostriedok so schopnosťou odstraňovať špinu, mastnotu a zvyšky make-upu z povrchu tváre. Verte tomu či nie, micelárna voda dokáže zachrániť vašu pleť!

smiling young woman face and shoulders

V prvom rade treba povedať, že micelárna voda nie je len nejaká obyčajná tekutina, ktorú niekto vypustí z vodovodného kohútika a následne spracuje. Čo je teda jej podstatou? Sú to micely, akési drobné čistiace molekuly, ktoré plávajú v roztoku. Sú charakteristické hydrofilnými (vo vode rozpustné) a zároveň hydrofóbnymi (vo vode nerozpustné) vlastnosťami, vďaka ktorým pracujú ako magnety – priťahujú a zachytávajú nečistotu a prebytočnú mastnotu z povrchu pleti.

Kde to celé začalo?

Kde sa micelárna voda vzala? Ako to už pri vzácnych nápadoch býva, aj myšlienke vytvoriť niečo ako micelárnu vodu pomohla na svet nutnosť. Nutnosť spraviť konečne niečo s tou otrasne tvrdou vodou v Paríži! Čítate dobre, Parížania začiatkom minulého storočia trpeli jej účinkami, ktoré zhoršovali priebeh kožných ochorení, a micelárnu vodu používali pri očiste ako náhradu. Tvrdá parížska voda totiž narušovala prirodzenú obranyschopnosť pokožky a ľuďom problémy s tým spojené doslova nedávali spávať.

Čo spôsobuje jemnosť micelárnej vody?

Micelárne vody sú skvelé aj preto, že v porovnaní s inými čistiacimi prostriedkami sú oveľa jemnejšie k pokožke. Podľa istej dermatologickej štúdie to spôsobuje charakteristická veľkosť micel – sú väčšie a preto nedokážu prenikať do pokožky. Štúdia ďalej uviedla, že menej agresívne sú práve tie štruktúry, ktoré majú tendenciu neprenikať hlbšie k pleti. Celistvosť prirodzenej bariéry kože tak ostáva nedotknutá, čo je vzhľadom k zdraviu pleti len a len dobre.

Foto: bioderma.sk

Foto: bioderma.sk

Účinky micelárnej vody na suchú pokožku

Keďže micelárna voda je jemná a hydratačná, môžu ju využívať aj ľudia s citlivou a suchou pokožkou. Klasické čistiace prostriedky neraz obsahujú agresívne chemikálie, ktoré citlivú pokožku poškodzujú a ešte viac vysušujú. Pleť je po ich pôsobení napätá a svrbivá, čo s micelárnou vodou nehrozí, keďže neobsahuje vysušujúce látky ani alkohol.

Účinky micelárnej vody na mastnú pokožku

Micelárne vody môžu byť prospešné aj pre ľudí s mastnejším typom pleti a môžu slúžiť ako významná súčasť každodennej čistiacej rutiny. Na druhej strane ale micelárna voda nie je všeliek a nemusí dokonale účinkovať na veľmi mastnú pleť. Pre pocit väčšej čistoty a sviežosti môžete micelárnu vodu doplniť ešte iným, podobne jemným čistiacim prostriedkom na tvár. Ako ideálne sa ukazuje použitie zmieneného prostriedku a následne micelárnej vody, ktorá pleť čistí do hĺbky a vytvára priestor pre použitie iných sér či krémov. Výhodou tiež je, že micelárna voda odstraňuje zvyšky nečistôt, ktoré iné čistiace prípravky zanechali na tvári, čím pomáha chrániť pH rovnováhu pokožky.

Text: PR