Rozoznáte jednotlivé typy tlačiarní? Aký typ je pre vás vhodný a prečo?

Všeobecne poznáme 3 druhy tlačiarní, a to ihličkové, atramentové a laserové. V súčasnosti k týmto 3 základným druhom pribudli ešte LED tlačiarne a termosublimačné tlačiarne. Ktorú si teda vybrať?

Rozoznáte jednotlivé typy tlačiarní? Aký typ je pre vás vhodný a prečo?

Rozoznáte jednotlivé typy tlačiarní? Aký typ je pre vás vhodný a prečo? (Foto: naplne-do-tlaciarni.sk)

Najstaršia klasika

Ihličkové tlačiarne sú niečo ako písacie stroje a v dnešnej dobe už im takpovediac odzvonilo. Nájdete ich už len ojedinele, ako napríklad v pokladniach v obchode, alebo na miestach kde nie je dôležitá až taká vysoká kvalita tlače.

Obľúbené v domácnosti

Atramentové tlačiarne sú tlačiarne, ktoré sa najbežnejšie používajú, a to hlavne kvôli ich relatívne kvalitnej tlači a pomerne nízkym cenám. Tlač tu prebieha pomocou špeciálnej tlačovej hlavy, ktorá z mikroskopických trysiek vystrekuje atrament na papier. Preto pri jej pravidelnom používaní potrebujeme kupovať tonery do tlačiarne. Vďaka nim dokážeme tlačiť nielen dokumenty, ale pokojne aj fotografie.

Celkovú kvalitu tlače však ovplyvňuje nielen kvalita papiera, na ktorý tlačíte, ale tiež samotná kvalita tonerov. Preto je potrebné sa rozhodnúť, či radšej investujete do kvalitných tonerov, napríklad značky Konica Minolta, alebo to risknete s menej známimi verziami.

Pre lepší výkon

Laserové tlačiarne sú výhodné svojou rýchlosťou a kvalitou. Ich mechanizmus je vcelku zložitý, čo sa odráža nielen na cene tlačiarní, ale aj na cene originálnych tonerov. Tento typ tlačiarne je vhodný pokiaľ potrebujete skutočne profesionálny typ tlače. Kvalitné laserové tlačiarne vám skvele poslúžia vo väčšej kancelárii, kde je potrebné veľa tlačených dokumentov alebo tlač grafických návrhov.

LED tlačiarne sa niekedy zaraďujú medzi laserové tlačiarne, pretože rozdiel medzi nimi je iba v mechanizme fungovania. Kvalitovo i cenovo sú podobné laserovým tlačiarňam, rozdiel je iba v LED diódach, ktoré ožarujú selénový valec.

Termosublimačné tlačiarne sa v domácnostiach používajú málo, pretože kvalita tlače je síce dobrá, ale celková trvanlivosť textu je nízka. Okrem toho pri tlači touto tlačiarňou je nutné použiť špeciálny papier. Veľkou výhodou je fakt, že nepotrebujete kupovať tonery ani atrament, pretože tlačiareň funguje na princípe tepelnej citlivosti papiera. Tento typ tlačiarní často nájdete na pokladniach a rôznych termináloch v obchodoch.

Text:PR