Toxické myšlienky, ktoré pochovajú myseľ a telo

Nazdávate sa, že správnym životným štýlom, vyváženou stravou, dostatkom práce a spokojným životom vám nehrozí nič nebezpečné? Dovoľte, aby som vám predstavila niečo, čo môže do veľkej miery ovplyvniť váš život, bez toho, aby ste si uvedomovali. Začína to obavami, pokračuje strachom o budúcnosť, existenciu a osciluje do toxických myšlienok, ktoré sa vkradnú do našej mysle, zahltia ju negatívnymi predstavami, očakávaním najhoršieho až do smrti! (Nechcem vyjsť s bubnom na zajace, ale za zváženie to rozhodne stojí – v mysli sa odohráva počiatok všetkých prvotných procesov, ktoré majú za vznik to najlepšie alebo najhoršie, čo sa môže v živote prihodiť.) Pozorne sa začítajte do nasledujúcich riadkov a dobre uvážte, čomu dovolíte, aby váš život ovplyvnilo.

toxické myšlienky

toxické myšlienky

Každý z nás sa obáva, že príde čas, kedy si nevystačí so silami, dostihne ho choroba a  nebudeme aktívni ako predtým. V krajinách tretieho sveta dodnes dominujú šamani, ktorí údajne dokážu privodiť obetiam bolesti, choroby a niekoľko sprievodných symptómov pre vypuknutie choroby. Človek je malátny, dostane hnačku, má neznesiteľné bolesti hlavy, závraty… Je na mieste pýtať sa, ako šaman alebo iná okultná bytosť dokázala privodiť človeku toľko nešťastia. Má vo svojom vnútri „ tretie oko, “ záhadnú dych berúcu hybnú silu, ktorá sa postará o chradnutie na duchu a tele, alebo je to len obyčajný šarlatán, ktorý využíva labilnosť obete, čo sa príliš strachuje? Musím uznať, chce to veľa práce s ľudskou psychikou, aby sa dala presvedčiť, že existencia človeka je neistá a rovnako silnú osobnosť, manipulátora, čo dokáže pôsobiť veľmi presvedčivo.

Celý vtip spočíva v PLACEBO EFEKTE. Na názornom príklade si vysvetlíme, prečo je taký zhubný pre našu myseľ. Informujete sa o liekoch a ich vedľajších účinkoch na organizmus? Určite ste si prečítali priložený leták v krabičke s liekom. Celá A4 popísaných sprievodných znakov, ktoré upozorňujú, že pri užití lieku sa môžu prejaviť laxatívne účinky (hnačka), bolesť hlavy, opuchnuté končatiny a iné nepríjemné javy. Vo chvíli, ako si letáčik prečítame, zneistieme a začneme podliehať tlaku. „ Čo ak ma prehná a budem nocovať na záchode?, Hlava mi ide prasknúť, nezvládam to., Črevá sa mi akosi krútia, to je bolesť… “ a práve ste sa chytili do osídel nocebo efektu. Obava z nežiaduceho efektu lieku alebo jeho vedľajšieho účinku vedie ľudí k tomu, že sa spomínaný efekt skutočne dostaví. Opakom nocebo efektu je PLACEBO EFEKT, o ktorom ste niekedy určite počuli. Užijete liek a myslíte si, že vám naozaj pomôže- tak sa naozaj stane a bolesť je preč.

Zákerný žart! Lekári sa domnievajú, že presvedčenia, ktorým uveríme, dokážu mať smrteľné následky. Zájdime do minulosti a presvedčme sa o krutosti tamojších medikov na Viedenskej univerzite z 18. storočia. Vytipovali si nepohodlného učiteľa, na ktorom by sa mohli morbídne zabaviť. Nebol ním nikto iný ako rázny pán profesor Erich Menninger. Študenti zavesili oznam na stenu, v ktorom stálo, že na tomto mieste bude profesor o hlavu kratší. Ako sa im podarilo profesorovi šatkou zaviazať oči, je záhada aj pre mňa. Predtým si stihol prečítať pre neho určený odkaz a realizácia plánu mohla odštartovať – šikovní chlapci mu položili hlavu na sekaciu dosku a na krku mu ležala mokrá handrička. Presvedčený profesor, že sa k nemu blíži sekací nôž na mäso sa od strachu preľakol až natoľko, že na mieste skonal. Možno iba vtedajšia báchorka, ktorou si študenti krátili voľné chvíle, pravdivosť nemožno overiť. Súčasná veda sa zamerala nie nato, čo by nám mohlo poškodiť, ale pomôcť našej mysli sa vyliečiť z nesprávnych myšlienok, ktoré majú na život neblahý vplyv. Z latinčiny by sa dal termín placebo efekt voľne preložiť, ako „niečo, čo poteší a pozdvihne.“ Placebo efekt napomáha pacientom trpiacim chorobami rýchlejšie a efektívnejšie sa vyliečiť a docieliť, aby choroba mala nižšiu pravdepodobnosť recidívy. Každá minca má dve strany a prirovnávať závislosť na liekoch ako niečo povzbudivé- iritujúca domnienka. Tento aspekt však na mysli nemám. Často sa stávajú prípady, kedy pacienti, napriek tomu, že sú silne presvedčení o pozitívnych účinkoch liečiv na zdravie, podľahnú nocebu efektu. Riziko je stále také isté. Na základe priaznivých výsledkov ústupe Parkinsonovej choroby sa u 65 % chorých pacientov dosiahol badateľný úspech. Z vybratej vzorky štúdie podľahlo 10 trpiacich pacientov nocebo efektu, čo malo za následok rapídne zhoršenie ich zdravotného stavu. Skeptici argumentujú: „ Vedľajšie efekty sa zámerne podpíšu za celkový stav človeka. “

Áno, z časti majú pravdu… Vďaka meraniam aktivity šedej kôry vplyvom placebo efektu sa zvýšil stupeň bolesti v mozgo-miechovej časti. Zatiaľ čo vplyv placebo efektu mal za následok utíšenie bolesti. Ďalším príkladom je prípad pána A, ktorému sa venoval lekár Roy Reeves v roku 2007. Pán A trpel silnými depresiami potom ako sa predávkoval tabletkami. Nechýbalo málo, aby na urgente takmer neskolaboval. Jeho prípad bol zložitý, najskôr sa tlak dostal veľmi nízko, potom veľmi vysoko a takto sa to opakovalo. Krvné testy nedokázali prítomnosť drog. O 4 hodiny neskôr mal službu iný lekár a pacient A bol malú chvíľu pri vedomí. Službu konajúci lekár ho presvedčil, že to len veľmi prehnal s konzumáciou hroznového cukru. Pacient mu uveril a zakrátko nato sa mu polepšilo. Postupne sa dostal z najhoršieho preč. Pokračujme prípadom študentov, ktorí sa vybrali zalyžovať si v Alpách. Všetci boli na zdravotnej prehliadke, kde ich obvodný lekár upozornil na riziko migrény počas pobytu v pohoriach vysokej nadmorskej výšky. Tí, ktorých predtým trápili bolesti hlavy, následná bolesť sa zvýšila. Študenti sa domnievali, že pre menej kyslíka v nadmorskej výške. Na počudovanie, študenti, čo netrpeli bolesťami hlavy v minulosti, žiadne bolesti nemali. Tretia štúdia dokázala vplyv nocebo efektu na pacienta, ktorému ustupovala choroba. Všetko sa obrátilo vo chvíli, kedy bol v bezprostrednom kontakte pacienta trpiaceho rovnakou diagnózou, avšak s progresom choroby. 1. pacient sa „ nakazil “ vidinou zlého zdravotného stavu jeho kolegu a obom sa pohoršilo. Užitočným príkladom pre naše bádanie je „ syndróm veterných mlynov “ v Kanade. Úzko súvisí s hrozbou prepuknutia rakoviny mozgu vplyvom pôsobenia elektrických polí pri používaní mobilných telefónov. Úzkosť obyvateľov sa prejavuje nespavosťou a častým vracaním. Učebnicovým príkladom je sledovanie 3D televízorov, ktoré majú podobné elektromagnetické pole ako telefóny.

Ako by sme sa mohli vyvarovať spomínaným rizikovým faktorom? Základom je pevné duševné zdravie. Nenechajte si nahovoriť, že niečo vám dokáže spôsobiť ukrutné bolesti a nebodaj chorobu. Je samozrejmou vecou, že každý deň sa vystavujeme rizikám pri používaní moderných technológií. Stali sa neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Naučme sa pochopiť to jediné- obavy, ktoré vychádzajú z nášho vnútra sú prirodzené a zatláčať ich nasilu do úzadia by bolo nemožné. Naučme sa im čeliť a použiť zdravý úsudok namiesto zarytých presvedčení, že sa niečo nedá a škodí.

Zdroj: bbc.com, foto: ilustračné (flickr.com)