Pozor na (ne)správne dýchanie!

Jedna vec, ktorú si len málokto uvedomuje je, že spôsob ktorým prirodzene dýchame je pre naše telo pomerne škodlivý. Znie to síce zvláštne, ale práve nesprávne dýchanie sa môže prejaviť v nekvalitnom spánku, zlej nálade, nedokonalom trávení, alebo nesprávnou funkciou nervovej sústavy, svalov a mozgu.

Pozor na (ne)správne dýchanie!

Pozor na (ne)správne dýchanie!

Vďaka dýchaniu žijeme – to je všeobecne známe

Ale čo je správne dýchanie? V skratke je to spôsob dýchania, ktorý je fyziologicky optimálny pre vaše telo. Je to spôsob dýchania, na ktorý sme všetci prispôsobený, ale nikto nám nikdy nepovedal že to tak je. Najčastejšie chyby v dýchaní sú príliš hlboké nádychy, zbytočné zadržiavanie dychu, alebo naopak príliš plytké dýchanie. Všetky tieto spôsoby dýchania sú pre telo vyčerpávajúce a zbytočne sa oberáte o energiu a kyslík. Riešenie je uvedomiť si, akým spôsobom dýchate a ak váš spôsob nie je správny, napraviť ho. Prečo? Tu sú niektoré dôvody:

Dýchanie je podstatné pri udržiavaní nervovej sústavy v dobrom stave. Každý jeden nádych a výdych ju ovplyvňuje. Zlé dýchacie návyky, ako rýchle a plytké dýchanie, sa odrážajú na nálade a psychickom stave človeka. Dýchacie cesty sa pri nesprávnom rytme alebo spôsobe dýchania zužujú. Vaše telo si to pri zvýšenej námahe vyrovnáva zrýchlením dýchania, takže sa oveľa skôr zadýchate.

Riziko nastáva aj pre kardiovaskulárnu sústavu. Cievy sa zúžia a krvný tlak stúpa. To oveľa viac zaťažuje srdce. Keď telo nemá dostatok kyslíka na roznášanie, bunky nemajú ako dýchať. Tým pádom uprednostnia prežitie pred tvorbou a obmedzia produkciu energie. Vtedy sa dostavuje pocit únavy.

Každý orgán v tele je závislý na kyslíku

Tu sú účinky na tri najcitlivejšie v našom tele:
Mozog spotrebuje 20% kyslíka, ktorý vdýchneme. Keď sa obmedzí prísun kyslíka do mozgu, jeho činnosť sa spomalí. Vzhľadom na to, že mozog „ovláda“ všetky orgány v našom tele, čiastočne to spomalí celé telo.
Srdce funguje stále. Priemerne urobí asi 100 000 úderov za deň a na to potrebuje veľa kyslíka. Znížený prísun sa odrazí v zníženej schopnosti pumpovať krv do obehu.
Svaly sú celkovo veľmi citlivé na množstvo kyslíka, ktoré dostávajú. Ak pri pohybe nemajú dosť kyslíka, unavia sa oveľa rýchlejšie.

Práve ste sa asi dozvedeli veľa nových vecí o niečom tak jednoduchom ako je dýchanie. Ak ste našli nejaké chyby vo svojom dýchaní, je čas napraviť ich. Možno si budete vedieť vysvetliť nejaké zdravotné problémy, ktoré ste v poslednej dobe zažívali. V ďalšom článku pre vás pripravíme návod krok za krokom, ako na správnu techniku dýchania.

Foto: ilustračné