Vplyv kávy na naše zdravie – okrem dodania energie vás chráni pred závažnými chorobami!

Niektorí sa pitiu kávy vyhýbajú a iní bez nej zas nevydržia ani deň. Okolo tohto nápoja sa toho hovorí naozaj veľa, preto je ťažké utriediť si informácie a vedieť, čo je pravda a čo je len výmysel. V dnešnom článku sa budeme baviť o faktoch, zložení kávy a jej účinkoch na vaše zdravie. Už v roku 1820 bolo potvrdené, že má kofeín povzbudivý efekt na činnosť mozgu, srdca či svalov. Čo všetko môže káva urobiť pre vaše zdravie?

Zložky kávy

Prečo siahame po káve a bez nej sa nevieme počas dňa rozbehnúť? Je to hlavne kvôli tomu ,že obsahuje kofeín. Po užití sa dostáva do mozgu, kde podporuje tvorbu dopamínu a adrenalínu. Mnohé štúdie tiež potvrdili, že kofeín podporuje pamäť, náladu, hladinu energie aj reakčnú dobu. Okrem kofeínu obsahuje káva vitamín B2, B5, B1, B3, mangán, draslík, horčík, fosfor a kyselinu listovú. Káva obsahuje aj antioxidanty a polyfenoly. Nezabúdajte na to, že všetko treba s mierou a ani 10 šálok kávy za deň nie je zdravých.

Ochrana voči chorobám

Pitie kávy dokáže znížiť riziko výskytu určitých chorôb. Jednou z nich je aj cukrovka 2. typu. Predstavuje totiž vážny problém, ktorý v súčasnosti postihuje približne 300 miliónov ľudí na svete. Štúdie, ktoré tieto účinky potvrdzujú, boli vykonané na 450 tisíc jednotlivcoch, u ktorých bola znížená šanca výskytu diabetu o 7 % vďaka pitiu jednej šálky kávy denne.

Ďalšími chorobami, pred ktorými vás pravidelné pitie kávy chráni, sú Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba. Tieto choroby sú najčastejšie neurodegeneratívne ochorenia, na ktoré neexistuje liek. Kofeín znižuje riziko ich vzniku až o 60 %.

Zlepšenie výkonu a spaľovania tukov

Športujete pravidelne? Ak áno, tak by ste mali začať s pitím kávy. Kofeín stimuluje nervový systém, čo má za následok spaľovanie tukových buniek. Na lepší výkon vplýva vyššia produkcia adrenalínu, ktorý pomáha telu zvládať vyššiu fyzickú námahu. Šálku kávy by ste si mali dať ako nakopávač pol hodinu pred tréningom. Na podobnej báze fungujú aj spaľovače tukov, ktoré tiež obsahujú vysokú hladinu kofeínu.