Kto by sa v lete nechcel opáliť! Patríte k tým, ktorí sú neustále vo vode, alebo naopak radšej pri vode len polihujete? Nech je to tak či tak, vždy treba myslieť na to, že svoju pokožku musíme chrániť pred slnečnými lúčmi, a to vlastne nielen pri kúpaní, ale kedykoľvek, keď trávime čas vonku.
Nie je opálenie ako opálenie
Na ochranu pokožky musíme myslieť dvojnásobne, v prípade, že ju dobrovoľne a cielene vystavujeme slnečným lúčom, teda keď sa opaľujeme. Opálenie je vlastne výsledok činnosti pigmentových kožných buniek zvaných melanocyty, ktoré pri pôsobení UV žiarenia začnú produkovať pigment zvaný melanín. Ten na jednu stranu sfarbuje pokožku dohneda, no hlavne chráni kožu pred poškodením vplyvom UV žiarenia. Prečo je vlastne potrebné chrániť našu kožu pred slnečnými lúčmi? Je pravdou, že vďaka slnku sa napríklad v našej pokožke tvorí vitamín D, čo je pre telo veľmi dôležitá látka. Slnko a slnečné lúče sa však dokážu razom premeniť na nepriateľa. Rizikové je najmä nadmerné pôsobenie ultrafialového žiarenia (UV). Na našu kožu majú najvýznamnejší vplyv UVA a UVB lúče. Z dlhodobého hľadiska je nebezpečnejšie práve to druhé, UVB žiarenie, pretože spôsobuje väčšinu typov rakoviny kože.
Treba vystihnúť ten správny čas
Ako sa teda opaľovať správne? Vylihovanie na prudkom obedňajšom slnku nám možno rýchlo dopomôže k bronzovej pleti, no je naozaj to najhoršie, čo môžeme svojej pokožke a zdraviu urobiť. Počas horúcich dní sa odporúča v čase od 11. do 15. hodiny čo najviac vyhýbať priamym slnečných lúčom. Ak počas tejto doby trávime na slnku čas, malo by to byť len v krátkych intervaloch. O to viac by sme sa tejto zásady mali držať v prípade, ak ešte nemáme žiadne opálenie a pokožku sme tento rok slnku vo väčšej miere nevystavovali. Za najbezpečnejšie sa považuje najmä opaľovanie pred 11. hodinou a následne až neskôr popoludní, ideálne po tretej alebo štvrtej hodine poobede. Samozrejme, k tým najhlavnejším pravidlám nielen zdravého opaľovania, ale aj celkovo bezpečného pobytu na slnku, patrí používanie vhodných opaľovacích prípravkov s ochranným faktorom známym pod skratkou SPF – sun protection factor (prípadne v slovenčine nájdeme aj označenie OF, teda ochranný faktor). Opaľovacie prípravky majú dnes rôzne formy, v obchodoch nájdeme nielen krémy, ale aj fluidy, oleje, spreje, peny či maslá. Najdôležitejšie však je, aby mal prípravok dostatočne vysoký ochranný faktor. Prípravky s SPF menším ako 15 poskytujú nízku ochranu, prípravky s SPF 15 až SPF 30 predstavujú stredný stupeň ochrany a prípravky s SPF 30 až SPF 50 zabezpečujú vysokú ochranu pokožky pred slnkom. Odborníci odporúčajú vždy používať radšej prípravky s vyšším SPF, ideálne aspoň SPF 20 a SPF 30. Pri veľmi svetlých fototypoch, čiže u osôb s bledučkou kožou, svetlými vlasmi a modrými očami, by to vždy mali byť prípravky s SPF 30 a SPF 50.
Nerobte pri aplikácii opaľovacieho krému chyby
Dôležité je však nielen zvoliť vhodný opaľovací prípravok, ale ho aj správne používať. Často sa môžeme stretnúť s chybami, ako nanášanie prípravku v malom množstve alebo jednorazová aplikácia. Opaľovacím prípravkom by sme nikdy nemali šetriť. Odporúča sa na pokožku najskôr natrieť hrubú vrstvu a tú dôkladne a rovnomerne rozotrieť do všetkých strán. Veľké množstvo ľudí aplikuje len štvrtinu až polovicu odporúčaného množstva opaľovacieho prípravku. Pre lepšiu predstavu – vhodné je nanášať približne jednu čajovú lyžičku prípravku na každú z týchto častí – hlava a krk, pravá ruka, ľavá ruka, pravá noha, ľavá noha, hrudník a brucho, chrbát. Nezabúdajte prípravkom ošetriť aj často vynechávané miesta, ako pery, očné viečka, ušnice či priehlavky na chodidlách. Prípravok by sme vždy mali nanášať približne 15 až 20 minút pred vystavením pokožky slnku. A ak trávime celý deň vonku, napríklad pri bazéne, mori alebo v záhrade, nikdy by prvotná aplikácia prípravku nemala byť zároveň posledná. Ochranu sa odporúča obnovovať približne každé dve hodiny. Netreba zabúdať na to, že opaľovací krém nezmýva len voda, ale aj pot. Chystáte sa opaľovať niekam do zahraničia? Nezabudnite na cestovné poistenie, ktoré vám pomôže nielen v prípade úpalu či spálenia pokožky. Najlepšie a najvýhodnejšie je ešte pred cestou urobiť porovnanie cestovných poistení. Prípadne využiť nielen na poistenie, ale aj dokúpenie maličkostí na cestu https://www.kuponynazlavu.sk/.