Vedeli ste, že nad dôchodkom by ste mali začať rozmýšľať už v tridsiatke? Alebo ako mať aj v penzii slušný príjem

Mladí ľudia obvykle nad vzdialenejšou budúcnosťou nepremýšľajú. V skutočnosti by ste nad dôchodkom mali rozmýšľať už po skončení vysokej školy. V nasledujúcom článku sa dozviete prečo.

Vedeli ste, že nad dôchodkom by ste mali začať rozmýšľať už v tridsiatke? Alebo ako mať aj v penzii slušný príjem

(zdroj: unsplash.com)

Prvý, druhý alebo tretí

Začať sporiť je najlepšie čo najskôr. Málokto si uvedomuje, že by ste sa naňho mali pripraviť už pri prvej výplate. Tak, ako v súčasnosti funguje odkladanie dôležitých rozhodnutí alebo založenia rodiny, odsúva sa aj šetrenie na dôchodok. Jednou z možností je jeden z troch pilierov dôchodkového sporenia. V prípade, že si nevyberiete ani jeden, dostanete len dôchodok zo štátneho prvého piliera. Ak však vstúpite do druhého piliera, budete mať vyplácaný dôchodok z prvého aj druhého piliera. Pre vás sa tým nič nemení a ani z výplaty nebudete platiť viac.

Piliere sa oplatia

Premeňme to na konkrétne čísla. Ak mladý človek vo veku 26 rokov vstúpi do druhého piliera s hrubým príjmom cca 1100 eur, jeho odhadovaná výška dôchodku bude 681 eur. V prípade iba prvého piliera by to bolo podstatne menej. Tretí pilier je len doplnkový a ak oňho máte záujem, musíte sa naňho opýtať pri nástupe do zamestnania, pretože naňho vám bude prispievať práve váš zamestnávateľ. Jednou z jeho výhod je daňová výhoda v podobe odpočítateľnej položky, ktorej maximálna výška je 180 eur ročne. Do tretieho piliera si môžete posielať napríklad 15 eur mesačne, vaša daňová úľava bude v tom prípade viac, než 35 eur ročne.

Aj odkladanie do ponožky sa počíta

Dôchodkové piliere nie sú jediným spôsobom, ako si môžete sporiť na dôchodok. Môžete skúsiť aj investovať do dlhodobých akciových fondov alebo komodít. A najjednoduchšie je samozrejme klasicky si odkladať 20 alebo 30 eur mesačne – ale ideálne v dvadsiatke. V štyridsiatke by ste už museli začať so sumou nad 100 eur, aby vám nehrozil nižší dôchodok. Odporúčame vám teda sporenie v druhom pilieri, pretože odvody z neho sú naozaj efektívne prerozdelené a výhodou je aj dediteľnosť úspor. Samozrejme, dobré je mať aj tretí pilier, ktorý vám úspory na dôchodok ešte navýši.

Nákupná poradňa vyskúšala investovanie Finax. Ideálne práve pre výhodné investovanie peňazí na dôchodok, ale aj budovanie finančnej rezervy alebo dosiahnutie ďalších finančných cieľov.