Antikoncepčný krúžok – áno, alebo nie?

Možností, ako sa chrániť pred neželaným tehotenstvom, je v súčasnosti mnoho. Spoliehať sa na plodné a neplodné dni môže byť niekedy mierne rizikové a pre tie ženy, ktoré to chcú mať pevne vo svojich rukách, existujú rôzne formy hormonálnej aj nehormonálnej antikoncepcie. Počuli ste už o antikoncepčnom krúžku?

Antikoncepčný krúžok – áno, alebo nie?

(zdroj: unsplash.com)

Maximálne sa vám prispôsobí

Antikoncepčný krúžok patrí medzi hormonálne druhy antikoncepcie a má podobu tenkej obruče, resp. kruhového pásika. Tento pásik sa zavádza priamo do pošvy, kde vylučuje potrebné hormóny. Má hrúbku cca 4 mm a priemer asi 5 cm. Vyrába sa z flexibilného materiálu, vďaka čomu sa prispôsobí rozmerom a tvaru vašich intímnych partií a vy ho tak vôbec necítite. Hoci patrí k hormonálnej antikoncepcii, narozdiel od tabletiek je nízkodávkový. Obsahuje totiž malé množstvo dvoch rôznych ženských pohlavných hormónov.

Aj proti neželaným prejavom menopauzy

Pôsobenie antikoncepčného krúžka je veľmi podobné pôsobeniu kombinovaných antikoncepčných tabliet, čiže bráni uvoľňovaniu vajíčka z vaječníkov čím brzdí ovuláciu. Existuje však aj typ antikoncepčného krúžka, ktorý nie je určený proti otehotneniu, ale používa sa v rámci liečby prejavov menopauzy, predovšetkým vaginálnej atrofie a návalov tepla. Takýto krúžok sa zavádza do tela na dlhší čas a má iné zloženie, než ten proti otehotneniu. Antikoncepčné krúžky sa síce dajú zohnať v bežnej lekárni, ale sú viazané na lekársky predpis.

Rovnako, ako tabletky

Aplikácia antikoncepčného krúžku nie je zložitá, zavádzate si ho v domácom prostredí, pričom zavedený zostáva na tri týždne. Urobiť tak musíte v prvý deň cyklu. Po troch týždňoch nasleduje sedemdňová pauza, podobne ako pri užívaní tabletkovej formy antikoncepcie, počas ktorej nastáva krvácanie. Po týždni si zavediete nový antikoncepčný krúžok. Účinnosť tohto typu antikoncepcie je 99 %, čiže ide o vysoko účinný spôsob chránenia sa pred neželaným tehotenstvom. Poskytuje ochranu dokonca aj v prípade, že si ho vyberiete na dobu kratšiu, ako tri hodiny, napríklad pri pohlavnom styku. Malé percento mužov ho totiž môže pri ňom cítiť. Nevýhodou je, že ide o niečo drahšiu formu antikoncepcie, než sú napríklad tabletky, nechráni pred pohlavnými chorobami a mierne zvyšuje riziko vzniku krvných zrazenín.