Alarmujúce! Prestaňte s pitím sladených nápojov

Už určite dávno viete, že rôzne sladené nápoje, ako sú Cola, Sprite, Mirinda alebo aj mnohé ďalšie, obsahujú vysoké množstvo cukru. To je hlavný dôvod, prečo sa ich pitia treba vzdať ihneď. Napriek tomu sú stále populárne a pije ich veľa z nás.

sladený nápoj

sladený nápoj

Čo je asi najviac alarmujúce je fakt, že tieto rôzne sladené nápoje sú obľúbené hlavne u detí. Práve u detí je veľké riziko, že to môže mať negatívny vplyv na ich zdravie. Áno, ich sladká chuť vie byť naozaj lákavá a to aj pre nás dospelých, no stojí nám to za prípadné zdravotné ťažkosti?

Napriek ich sladkej chuti v nich v drvivej väčšine nenájdeme žiadne vitamíny ani minerálne látky. Oproti tomu sú plné množstva farbív, konzervantov, arómy a ďalších pridaných látok, ktoré hlavne vo väčšom množstve pre nás vôbec nie sú prospešné, skôr naopak.

V pol litrovom balení sladeného nápoja sa môže ukrývať množstvo cukru, ktoré zodpovedá približne 6 až 12 kockám cukru. Také množstvo by ste si napríklad o pol litrového čaju len sotva pridali, však? To vám v konečnom súčte dáva vysokú energetickú hodnotu. Napríklad pri jednom litri to môžete byť približne 1 800 kJ, čo zodpovedná hodnote približne jedenj porcii hlavného jedla. To je už pri jednom litri a čo ak ich pijete ešte viac? Rýchlo ich preto vylúčte, ideálnym nápojom je čistá voda alebo čaj.

Foto: ilustračné (flickr.com)