Viac vápniku v strave pre zdravé kosti a zuby

Vaše telo používa vápnik na budovanie zdravých kostí a zubov, udržiava ich silné, počas toho ako vekom starnú. Posiela správy cez nervovú sústavu a reguluje srdcový rytmus. V článku sa venujeme odporúčanej dennej dávke ale aj tomu, ktorá strava je bohatá na vápnik.

úsmev

úsmev

Odporúčaná denná dávka

Ak nemáte dostatok vápnika vo vašej strave, vaše telo bude trvať na dostatku vápnika z kostí s cieľom zabezpečiť normálnu funkciu buniek, čo môže viesť k osteoporóze. Odporúčané sú hladiny vápnika okolo 1000 mg denne, ak ste starší ako 50 rokov, tak aspoň 1200 mg. Snažte sa získať čo najviac zo stravy, ak je to možné a ak konzumujete vápnikové doplnky stravy, snažte sa len o príjem nízkej dávky, sk sa snažíte nahradiť akýkoľvek deficit.

Obmedziť potraviny, ktoré poškodzujú vápnik vášho tela (kofeín, alkohol, sladké nápoje), cvičte a získajte tak dennú dávku horčíka a vitamíny D a K-živiny, ktoré pomáhajú vápniku v tele robiť si svoju prácu, ktorú by sme mali vyžadovať.

Potraviny bohaté na vápnik

Dobrými zdrojmi vápnika sú mliečne výrobky, ktoré sú bohaté na vápnik vo forme, ktorá je ľahko stráviteľná a dobre absorbovateľná do tela. Zdroje vápnika zahŕňajú mlieko, nesladené jogurt a syry. Veľa zeleniny, najmä listnaté zeleniny, sú bohatým zdrojom vápnika. Skúste kel, rímsky šalát, zeler, brokolicu, fenikel, kapustu, zelenú fazuľu, ružičkový kel, či špargľu.

Foto: ilustračné (flickr.com)