Dietológovia sa podelili o 5 tipov, ako rozumne schudnúť

Kedy ste sa naposledy radili s dietológom? Ak ste ako väčšina ľudí, možno sa s otázkami týkajúcimi sa regulácie hmotnosti, začatia novej diéty alebo vášho vlastného stravovania obraciate na priateľov alebo rodinu. To však môže spôsobiť ešte väčší zmätok a neistotu v súvislosti s rozhodnutiami, ktoré robíte, aby ste si udržali zdravú hmotnosť.

Prieskum medzi dietológmi o regulácii hmotnosti

Ak chcete preniknúť hlbšie a pochopiť hlavné problémy a výzvy, ktorým čelí mnoho ľudí zápasiacich s diétou, prečítajte si výsledky prieskumu medzi dietológmi, ktorí sa zúčastnili výročného stretnutia Akadémie výživy a dietetológie v roku 2018, o výživových cieľoch ich pacientov, nesprávnych predstavách súvisiacich s výživou, prekážkach v správaní a problémoch súvisiacich s dodržiavaním zdravého stravovacieho plánu. Medzi najdôležitejšie informácie z tohto prieskumu patria:

• Takmer 57 % dietológov, ktorí sa zúčastnili prieskumu, uviedlo „chudnutie“ ako najčastejší cieľ u svojich pacientov.
• Približne 20 % dietológov uviedlo „zdravšie stravovanie“ ako cieľ alebo problém svojich pacientov.
• Medzi pacientmi je najčastejšou mylnou predstavou, že „strava s veľmi nízkym obsahom sacharidov je najlepší spôsob, ako schudnúť a udržať si hmotnosť“. Uviedlo to 31 % opýtaných dietológov.
• Medzi ďalšie časté mylné predstavy patrí napr.: „zo stravy by ste mali vyradiť všetky formy cukru“ (24 %) a „vegetariánska strava je chudobná na bielkoviny“ (20 %).
• Pokiaľ ide o dodržiavanie režimu, viac ako polovica dietológov (51 %) uviedla, že najväčšou prekážkou z hľadiska správania ich pacientov je „nedostatok motivácie k dodržiavaniu plánu“.
• Dietológovia tiež pozorovali, že mnohí z ich pacientov bojovali s „neschopnosťou regulovať veľkosť porcií“ (18 %) a „nedostatkom času na prípravu jedál“ (18 %).

Dietológovia sa podelili o 5 tipov, ako rozumne schudnúť

Dietológovia sa podelili o 5 tipov, ako rozumne schudnúť (zdroj: komerčný článok)

Praktické rady našich dietológov

Vzhľadom na tieto časté nástrahy stravovania sme požiadali našich členov DAB, aby sa podelili o svojich 5 najlepších tipov, ktoré vám pomôžu dosiahnuť ciele v oblasti chudnutia a výživy.

Tip č. 1: Nezameriavajte sa len na chudnutie. Zamerajte sa na zdravú stravu.

„Ľudia by sa nemali zameriavať len na telesnú hmotnosť, ale na zdravie. Zdravé stravovanie a aktívny životný štýl predstavujú najlepší spôsob, ako dosiahnuť zdravé zloženie tela. Zamerajte sa na konzumáciu výživnej a vyváženej stravy a cvičenie, aby ste si vybudovali, resp. zachovali svalovú hmotu a aby ste si tento zdravý životný štýl udržali po zvyšok života.“

Tip č. 2: Stanovte si na ceste za chudnutím míľniky a oslávte ich dosiahnutie.

„Oslava každého míľnika je pre vašu snahu schudnúť dôležitá. Môžete sa tak zameriavať na to, ako ďaleko ste sa už dostali, a nie na to, čo máte ešte pred sebou. Keď ide o chudnutie, zdá sa, že pomalé a stabilné tempo vždy vyhráva, aj keď toto tempo môže byť niekedy frustrujúce. Preto si na tejto ceste stanovte množstvo malých míľnikov a nájdite si spôsob, ako sa odmeniť – možno si budete chcieť kúpiť nové oblečenie alebo si dopriať masáž. Nezabúdajte, že si to po všetkej tej tvrdej práci zaslúžite!“

Tip č. 3: Nestaňte sa obeťou módnych diét a vplyvu spoločnosti – nájdite si zdravý, vyvážený plán, ktorý vám bude vyhovovať.

„Módne diéty môžu viesť k dočasnému zníženiu hmotnosti, nie je to však zdravý spôsob chudnutia. Riskujete totiž, že stratíte aj časť ťažko nadobudnutej svalovej hmoty, nie len telesného tuku. Skôr než podľahnete vplyvu spoločnosti, pamätajte, že cieľom by nemalo byť len chudnutie, ale úplná zmena životného štýlu pomocou zdravej vyváženej stravy a primeranej fyzickej aktivity.“

Dietológovia sa podelili o 5 tipov, ako rozumne schudnúť

(zdroj: komerčný článok)

Tip č. 4: Dbajte na dostatok bielkovín.

„Bielkoviny sú základnou živinou, ktorá je dôležitá pre optimálny rast a vývoj. Sú tiež nevyhnutné pri budovaní a udržiavaní svalovej hmoty. Bielkoviny zohrávajú dôležitú úlohu pri regulácií hmotnosti, pretože pomáhajú kontrolovať hlad. Dostatočné množstvo bielkovín v hlavnom jedle a snackoch (napr. napríklad v proteínových koktailoch alebo tyčinkách) vás zasýti.“

Tip č. 5: Zaraďte do jedálnička zdravé snacky.

„V dnešnej spoločnosti predstavuje konzumácia snackov (malých jedál medzi hlavnými jedlami) takmer jednu tretinu denného príjmu energie. Zdravé, vyvážené snacky sú dôležitou súčasťou vyváženej stravy. Konzumácia snackov s vysokým obsahom bielkovín vás môže zasýtiť a pri ďalšom jedle tak zjete menej. Namiesto toho, aby ste sa cítili previnilo, naučte sa do svojho dňa zaradiť zdravé snacky.“

Dietológovia sa podelili o 5 tipov, ako rozumne schudnúť

(zdroj: komerčný článok)

Komerčný článok