Aj pitie kávy môže mať pozitívne účinky na vaše telo

Na množstve weboch o výžive a zdravom stravovaní píšu, že by ste mali prestať piť kávu, že je pitie kávy škodlivé a načo to vôbec ľudia robia? No množstvo štúdií ukázalo, že káva môže mať pozitívny vplyv na vaše telo, či už z vnútra alebo z vonka. Samozrejme, všetko treba brať s mierou a ak vypijete 15 šálok kávy denne, tak to určite nie je zdravé. Aké zdravotné benefity vám môže priniesť pitie kávy? 

Aj pitie kávy môže mať pozitívne účinky na vaše telo (Foto: pixabay.com)

Zdravotné benefity

Podľa jednej japonskej štúdie bolo potvrdené, že pitie kávy vyvoláva až 30% zvýšenie cirkulácie krvi. Zvýšená cirkulácia má potom za následok to, že sú tkanivá v tele lepšie okysličené a to zvyšuje náš výkon. Káva taktiež znižuje riziko výskytu infarktu, vďaka antioxidantom, ktoré sa v káve nachádzajú. Chráni aj pred výskytom ďalších vážnych chorôb, a to napríklad pred cukrovkou alebo funguje ako obrana proti cirhóze pečene. Vedecké štúdie hovoria, že dve šálky kávy denne znížia pravdepodobnosť výskytu rakoviny pečene skoro až o 50%. 

Pre zdravotné benefity je dôležitá správna príprava. Základ je vedieť, ktorý kávovar vybrať. Na tom sa zhodujú odborníci na kávu, píšu o tom aj na stránkach milovníkov kávy Kávičkuj.sk. Obľúbené sú pákové kávovary.

Kávu môžete používať aj na pleť

Nie len káva, ktorú pijete má pozitívne účinky pre naše telo, ale aj taká, ktorú si na telo aplikujeme zvonka. Použiť ju môžete napríklad v prípade, ak bojujete s celulitídou. Stačí, ak zmiešate namletú kávu, s morskou soľou a pár kvapkami olivového oleja. Keď si premasírujete touto zmesou stehná, zadok a prípadne aj brucho, pokožka bude viac prekrvená a napnutá.

Dá sa použiť aj na vypadávanie vlasov, opuchnuté oči, ako peeling na popraskané pery alebo peeling na tvár. Možno ste to ani netušili, no kávu môžete použiť aj na oživenie farby vlasov a farbenie. Stačí, ak zmiešate poriadne silnú kávu s trochou kondicionéru. Zmes aplikujte na vlasy a po chvíľke pôsobenia si vlasy umyte. Ak chcete zaznamenať výrazné výsledky, tak je dobré opakovať tento proces pri každom ďalšom umývaní vlasov.

Mnohé kávové nápoje obsahujú aj časť alkoholu. Môže ísť aj o u nás pomerne známu Írsku kávu, ale aj ďalšie druhy. Tu však treba byť obozretný. Aby ste nepokazili výslednú chuť nápoje, vždy zvoľte radšej kvalitný alkohol.