Ako sa chrániť pred slnkom?

Slniečko je dobrý sluha, ale zlý pán. To pravdepodobne spoznal každý, kto mal úpal alebo od slnka spálenú pokožku. Čo by ste mali robiť, aby si na vás nemohli vyšliapnuť zlé UVA a UVB lúče? Pripravili sme niekoľko užitočných rád, vďaka ktorým sa viac nemusíte obávať negatívnych účinkov slnečných lúčov.

Ako sa chrániť pred slnkom?

Ako sa chrániť pred slnkom? (Foto: PR)

Poznajte svojho nepriateľa

Čím bližšie budete k rovníku, tým väčšiu intenzitu slnečného žiarenia môžete očakávať. Relatívne nebezpečenstvo spálenia pokožky hrozí aj pri mori, pretože voda veľmi dobre odráža slnečné lúče. Chrániť sa však musíte aj na horách, kde nebezpečenstvo stúpa priamo úmerne so stúpajúcou nadmorskou výškou. Za spomenutou vodou ako médiom so schopnosťou odrážať slnečné lúče v ničom nezaostáva ani sneh. To znamená, že riziko spálenej pokožky je veľmi vysoké aj v zime.

Módou proti slnku?

Ako sa chrániť pred slnkom? Napríklad výberom správneho oblečenia. To by malo zakrývať čo najviac odhalených častí tela. Malo by byť voľné, priedušné a pohodlné. Nosenie tesných, upnutých vecí sa vo všeobecnosti neodporúča, najmä nie počas horúcich letných dní. V prípade malých detí (zhruba do veku 6 mesiacov) platí, že by mali ostávať v tieni. To však platí aj pre staršie detičky. Okrem dlhšieho, voľného a vzdušného oblečenia by mali nosiť aj pokrývku hlavy, napríklad klobúčik dôsledne poskytujúci tieň tvári a pleciam.

Ako sa chrániť pred slnkom?

Ako sa chrániť pred slnkom? (Foto: PR)

Kozmetika na opaľovanie

Kozmetika na opaľovanie by mala byť neoddeliteľnou súčasťou nielen vašej dovolenkovej výbavy. Oplatí sa investovať do kvalitných prípravkov radu Photoderm, ktoré vám dajú presne to, čo vaša pokožka potrebuje – komplexnú ochranu proti UVB aj UVA žiareniu, vysoký ochranný faktor 50 a ochranu na úrovni bunkovej DNA. Photoderm od Biodermy je možné dostať v každej dobrej lekárni a samozrejme aj na webe, teraz aj v podobe výhodných balíčkov 1+1 zadarmo alebo so zľavou 13 či 14 €.

Ako sa chrániť pred slnkom?

Ako sa chrániť pred slnkom? (Foto: PR)

Dôkladne skontrolujte svoje lieky

Krémy na opaľovanie vás síce ochránia pred slnkom, no mali by ste poznať aj zloženie vašich liekov. Niektoré totiž zvyšujú citlivosť pokožky na UV žiarenie. Ide najmä o antibiotiká, no tieto účinky sa môžu týkať aj niektorých voľnopredajných liečiv. Je dobré, ak sa v takomto prípade poradíte so svojim lekárom. Pri zvýšenej citlivosti pokožky vplyvom liekov sa však vo všeobecnosti odporúča najmä prevencia, teda vyhýbanie sa slnku.

Nezabúdajte na svoje oči

Slnko môže okrem pokožky poškodzovať aj oči. Už jeden deň na priamom slnku môže viesť k zásadnému poškodeniu rohovky a postupom času k zakaleniu šošovky, ktoré je známe aj ako šedý zákal. Najlepším spôsobom, ako týmto momentom predchádzať, je nosenie slnečných okuliarov so 100% ochranou pred UV žiarením. Tieto fakty netreba podceňovať najmä u detí – čím skôr sa vám podarí vypestovať správne návyky, tým lepšie.

Text:PR