Ako zdravá výživa vplýva na duševné a emocionálne zdravie?

Všetci vieme, že správna strava môže pomôcť udržať si zdravú váhu a vyhnúť sa určitým zdravotným problémom, ale vaša strava môže mať tiež hlboký vplyv na vašu náladu a pocit pohody.

zdravé jedlá

zdravé jedlá

Štúdia spojená s jedením typickej západnej stravy, plná rôzne spracovaného mäsa, hotových balených pokrmov a sladkých pochutín, dokázala, že títo ľudia majú vyšší výskyt depresie, stresu, bipolárnej poruchy a úzkosti. Jedenie nezdravej stravy môže dokonca hrať úlohu vo vývoji duševných porúch, ako sú Alzheimerova choroba, schizofrénia a taktiež je tu zvýšené riziko samovraždy a to najmä u mladých ľudí.

Zvýšený príjem čerstvého ovocia a zeleniny, varenie jedla doma a znížený príjem cukru a rafinovaných sacharidov, na druhej strane, môže pomôcť zlepšiť náladu a znížiť riziko psychických problémov. Ak ste už boli diagnostikovaní s problémom duševného zdravia, dobrý príjem stravy môže dokonca pomôcť zlepšiť svoje príznaky a získať kontrolu nad svojím životom.

Aj keď bolo preukázané, niektoré špecifické potraviny alebo živiny, že majú priaznivý vplyv na náladu, je to váš celkový diétny vzorec, ​​ktorý je najdôležitejší. To znamená, že prechod na zdravú stravu nemusí byť všetko alebo nič. Nemusíte byť dokonalý a nemusíte úplne eliminovať potraviny, ktoré sme spomenuli, stále je to o kompletných stravovacích návykoch.

Foto: ilustračné (flickr.com)