Biely zabijak. Aj takto je nazývaný cukor. Je všade, číha dokonca aj v potravinách, ktorých by ste to nepovedali.
Okrem veľkosti porcií je najväčší problém v modernej západnej strave množstvo pridaného cukru. Rovnako ako samotné problémy s nadváhou, príliš veľa cukru spôsobuje dosahovanie energetických špičiek a je spojené s cukrovkou, depresiami a dokonca nárastom samovražedného správania a to najmä u mladých ľudí.
Zníženie množstva sladkého, rôznych dezertov, ktoré jete, to je len časť riešenia. Cukor je totiž ukrytý aj v mnohých potravinách, ako sú chlieb, obilniny, konzervované polievky a zelenina, omáčky, margarín, instantné zemiakové kaše, rôzna mrazená večera, nízkotučné jedlá, rýchle občerstvenie, kečup a mnohé ďalšie. Vaše telo dostane všetko, čo potrebuje od cukru prirodzene sa vyskytujúceho sa v strave, takže toto všetko je pridaný cukor, to jednoducho znamená veľa ďalších kalórií.
Riešením je pomalé zníženie hladiny cukru v jedálničku. Nesnažte sa o to naraz, aby vaše chuťové poháriky mali čas prispôsobiť sa a samé odstaviť chuť na cukry. Vyhnite sa sladkým nápojom. Skúste napríklad piť minerálne vody s kvapkou ovocnej šťavy. Nenahrádzajú nasýtené tuky s cukrom. Mnohí z nás robia tú chybu, že nahradia zdravé zdroje nasýtených tukov, ako je plnotučné mlieko z mliekarne, s rafinovanými sacharidmi alebo sladkými potravinami v presvedčení, že robia zdravšiu voľbu. S nízkym obsahom tuku nemusí znamenať, že je to aj zdravé a to najmä, keď je tuk nahradený cukrom.
Vyhnite sa spracovaným alebo baleným potravinám, ako sú konzervy polievok, mrazená večera, alebo nízkotučné jedlá, ktoré často obsahujú skrytý cukor, ktorý rýchlo prevyšuje odporúčanú hranicu. Buďte opatrní pri stravovaní mimo domova. Väčšina omáčok a dresingov sú tiež plné soli a cukru.
Konzumujte zdravšie jedlá. Znížte svoj príjem sladkých pochutín, ako sú cukríky, čokoláda, či zákusky. Namiesto toho, konzumujte viac prirodzene sladké jedlá, ako je ovocie, paprika alebo prírodné arašidové maslo, ktoré uspokojí vašu chuť na sladké. Nezabúdajte pri kúpe potravín skontrolovať informácie na obale a vybrať tak len výrobky s nízkym obsahom cukru.
Foto: ilustračné (flickr.com)