Viete, čo je LISS kardio? Možno je pre vás ideálne

Možno ste už počuli o HIIT tréningoch, ktoré sú zamerané na intenzívne cvičenie a tým pádom aj spaľovanie kalórií a tuku v problémových partiách. LISS kardio je presným opakom, ide tu totiž o kardio s nízkou intenzitou. Teraz sa zasa možno pýtate, či sa teda dá takýmto spôsobom schudnúť. Pozrite sa na to spoločne s nami!

Viete, čo je LISS kardio? Možno je pre vás ideálne

(zdroj: unsplash.com)

Menej námahy a regenerácie

LISS kardio zahŕňa cvičenia ako chôdza, beh a plávanie, teda nič neobvyklé. Ak chceme schudnúť, obvykle vyhľadávame aktivity, ktoré nám dajú poriadne zabrať a pri ktorých sa poriadne spotíme. Pri LISS kardio síce dochádza k pomalšiemu spaľovaniu kalórií, ale na druhej strane nemusíme ani vynaložiť toľko úsilia, ako pri HIIT tréningu. Takže nehrozí žiadna svalovica ani nič podobné. Pri LISS tréningoch by mala vaša srdcová frekvencia dosahovať 40-50% vašej maximálnej prahovej hodnoty, zatiaľ čo pri HIIT tréningoch je to 80-95 %. LISS teda nezahŕňa krátke série cvičenia, po ktorých nasleduje regenerácia, ale neustály pohyb pri nižšej intenzite.

Cvičenie pre fyzické aj psychické zdravie

Samozrejme, pri LISS kardio nečakajte okamžité účinky, obzvlášť ak chcete schudnúť. Na druhej strane, ak máte zdravotné problémy, ktoré vám neumožňujú cvičiť intenzívne a pri vysokej srdcovej frekvencii, je toto cvičenie pre vás ideálne. Pozitívne vplýva aj naše psychické zdravie, pretože cvičíte obvykle na vzduchu. Zlepší vám kondíciu a dosiahnete tak lepšie výsledky aj pri iných činnostiach, ktoré máte radi alebo ktorým sa venujete. Je to dobrý typ cvičenia aj pre úplných začiatočníkov, pretože si môžete vybrať aktivitu, ktorá vám najviac vyhovuje.

Pomocník pri menopauze

LISS kardio má obrovskú výhodu aj v tom, že vás nijako neobmedzuje a môžete ho cvičiť tak často, ako chcete. Nie ste limitovaní časom na povinnú regeneráciu, môžete ho cvičiť každý deň, pretože neubližuje ani vám, ani vašim kĺbom a môžete byť úplný začiatočník. Niekedy tento typ aktivity môžete robiť aj ako doplnkové cvičenie, ak chodíte na HIIT tréningy. Dobrou správou je, že okrem iného pomáha aj potláčať vedľajšie príznaky menopauzy, ako priberanie na váhe, rednutie kostí a podobne.