Záhradné osvetlenie pomocou slnka

Máte pekne upravené okolie domu, alebo záhradu? Chceli by ste, aby toto vaše dielo bolo vidieť nielencez deň, ale chcete si vychutnať pohľad naň aj v noci? Ale nechcete rozkopávať pozemok? Alebo sa bojíte, že nočné osvetlenie nemusí byť úplne bezpečné pre deti alebo domáce zvieratá? Skúste sa pozrieť na výhody, ktoré so sebou prináša solárne záhradné osvetlenie.

Solárne osvetlenie London Mini

Solárne osvetlenie London Mini

Nočná atmosféra v záhrade
Záhradné osvetlenie prináša do záhrady jedinečnú nočnú atmosféru. Dokáže nielen osvetliť chodníky, posedenie, ale vhodne vybratý druh lampy môže zvýrazniť určitú časť záhonov, efektne podsvietiť strom, alebo vytvoriť romantické zátišie na posedenie. Použitie bežných svietidiel, napájaných z elektrickej siete, má niekoľko obmedzení. Je potrebné urobiť káblový rozvod, čo znamená vykopať trasy pre rozvody, a zároveň to znamená pevne inštalovať lampy. Ak sa rozhodnete pre zmenu rozmiestnenia, je potrebný ďalší zásah do pozemku. Rovnako je potrebné brať do úvahy aj bezpečnosť. Napriek tomu, že sú ako káble, tak svietidlá bezpečné, pri náhodnom poškodení sú káble aj svietidlá pod vyšším prúdom.

Výhody solárneho osvetlenia
Solárne svietidlá tieto nevýhody odstraňujú. Ich použitie je veľmi jednoduché. Vonkajšie svietidlá majú solárny panel buď zabudovaný ako súčasť lampy, alebo majú externú solárnu nabíjačku, ktorá sa jednoducho pripojí k lampe. Takéto riešenie umožňuje jednoduchú inštaláciu, a možnosť zmeny umiestnenia bez akéhokoľvek problému s elektrickými rozvodmi. Majú vlastnú batériu, ktorá sa cez deň dobíja, a v noci dokáže svetlo svietiť dlhé hodiny. Záhradné solárne svietidlá sa môžu rozsvietiť samé po zotmení, alebo ich môžeme manuálne zapínať alebo vypínať. Vybrať si môžeme aj svietidlá s pohybovými čidlami, a tie sa rozsvietia, ak sa budeme prechádzať po záhrade.

Stĺpikové solárne osvetlenie Cole&Bright

Stĺpikové solárne osvetlenie Cole&Bright

Ak sa pozrieme na bezpečnosť ich prevádzky, pracujú s tak malým napätím, že ak by aj došlo k náhodnému poškodeniu, sú pre deti alebo domácich miláčikov úplne bezpečné. A keďže zdrojom energie pre solárne svietidlá je slnko, môžu svietiť celé noci, a účet za elektrinu nezvýšia.

Dizajnové riešenia
Ak by sa nám zdalo, že označenie solárne záhradné svietidlá znie príliš technicky, tak je to len zdanie. Solárne svietidlá sa vyrábajú v rôznych prevedeniach a dizajnoch, aby plnili nielen technickú úlohu osvetlenia, ale aby vhodne dopĺňali záhradu aj svojim dizajnom. Rôzne druhy stĺpikových svietidiel na osvetlenie chodníka, závesné svietidlá pre ozdobenie stromov alebo prístreškov, rôzne svetelné reťaze – biele alebo farebné, ktoré sa môžu zavesiť na ploty alebo stromy.

Záhradná solárna guľa Esotec

Záhradná solárna guľa Esotec

Môžu to byť nástenné alebo stolové solárne svietidlá, ich účelom je skrášliť večerný pobyt v záhrade alebo v okolí domu, a ich jediný zdroj energie je slnko.

Text a foto: PR