Zaujímavosti o najpopulárnejšej stavebnici na svete

Patrí medzi najznámejšie značky na trhu. S touto stavebnicou vyrástlo už niekoľko generácií, pre ktoré je Lego symbolom detstva. Zo začiatku však mala stavebnica problém preraziť a istý čas neúspešne konkurovala dreveným kockám.

Zaujímavosti o najpopulárnejšej stavebnici na svete

Zaujímavosti o najpopulárnejšej stavebnici na svete

Písal sa rok 1949, kedy otec a syn Christiansenovci z Dánska začali vyrábať prvé spojiteľné kocky z celuloidu. Dopyt po nich však nebol veľký, problémom bolo najmä obmedzené zaklapávanie jednotlivých dielov. Až v roku 1954 došlo k ich prepracovaniu a vznikli Lego kocky také, ako ich poznáme aj dnes.

Daj to dokopy a hraj sa dobre
Samotný názov stavebnice je odvodený z dánčiny, zo spojenia slov Leg a Godt, čo v preklade znamená „Hraj sa dobre“. Zaujímavým paradoxom je, že slovo lego pozná aj latinčina. Christiansenovci o tejto zhode údajne nemali poňatia a určite aj ich prekvapil preklad tohto výrazu. „Dať dokopy“, to je pre stavebnice Lego naozaj príznačné. Z legových kociek sa dá postaviť hocičo, vrátane funkčných štvorkolesových vozidiel v reálnej veľkosti pre ľudskú posádku. Na internete však nájdete napríklad aj maketu mesta Rio de Janeiro alebo slávneho Titanicu.

Lego – samostatná populácia na zemi
Lego si časom začalo žiť doslova svojim vlastným životom. Od šesťdesiatych rokov minulého storočia dodala firma na trh niekoľko desiatok druhov sérií – z tých najznámejších to je od roku 1977 vyrábané Lego Technic, Lego Star Wars či Lego Harry Potter. Nezameniteľnou súčasťou stavebnice sú postavičky – inštalatéri, kuchári, policajti, rytieri, piráti alebo bankoví lupiči. Prvý panáčik, akýsi Adam (alebo Eva?) z Lega, uzrel svetlo sveta v roku 1978. V súčasnosti je v obehu údajne viac ako 5 miliárd legových figúrok.

Vždy s dobou
Aj z tematického zamerania jednotlivých sérií je zrejmé, že Lego kráča s dobou. Až tak veľmi, že firma kolonizovala okrem detského sveta aj ten virtuálny. Od roku 2014 má stavebnica dokonca svoj vlastný film. A že existuje niekoľko druhov Lego-videohier, to už asi neprekvapí nikoho…

Zdroj: PR, foto: Vengo.sk