Poznáte históriu korzetu, podprsenky či nohavičiek?

Dnes si bez toho nedokážeme predstaviť naše životy – korzety, podprsenky, nohavičky či sexi erotické body. Toto však nebolo vždy samozrejmosťou, museli ubehnúť stovky či tisíce rokov, kým sa ženy v minulosti mohli tešiť z výhod, ktoré tieto, v tom čase, prelomové kúsky oblečenia, priniesli. Viete však, kedy satieto kúsky začali udomácňovať v našich šatníkoch a čo všetko stálo za ich vznikom?

Poznáte históriu korzetu, podprsenky či nohavičiek?

Poznáte históriu korzetu, podprsenky či nohavičiek?

Kedy vznikli korzety
Prvé začiatky môžeme zachytiť už vďaka krétskej histórii, ale moderné korzety, ako ich poznáme dnes, sa v Európe začali nosiť až v 16. storočí. Najväčší boom bol počas Viktoriánskej éry, keď ich nosili ženy zo všetkých spoločenských vrstiev. Svoj pôvod majú v Taliansku a Francúzsku o ich rozšírenie sa postarala Catherina de Medici. Hlavným dôvodom, prečo boli ženy v tej dobe ochotné sa navliecť do takéhoto niečoho, bolo, že korzety boli „nepostrádateľné pre krásy ženskej postavy“.

Kedy sa začali nosiť nohavičky
Kým sa nohavičky dostali zo svojich začiatkov do dnešnej podoby, prešlo mnoho času, ktorý môžete počítať na storočia. Už v 12. storočí začali tie najbohatšie paničky nosiť menštruačné košele, ktoré môžete nazvať prvými predchodcami nohavičiek. Až o tri storočia neskôr sa začali nosiť spodné nohavice, ktoré mali k dnešným nohavičkám o dosť bližšie. V 19. storočí prichádzajú do módy krinolíny, vďaka ktorým sa stávajú nohavičky potrebnou výbavou takmer každej ženy.

Podprsenky boli nástupcom korzetov
Za prvé podprsenky môžeme považovať kusy handry omotané okolo hrude. Takto sa prsia spevňovali už v antike. V stredoveku sa primitívne podprsenky používali hlavne na ochranu drahého vonkajšieho prádla – boli to v podstate iba kusy látky, z ktorej boli vystrihnuté otvory na ruky a hlavu. Potom sa začali nosiť korzety, ktoré boli reálnym predchodcom dnešnej podprsenky. Tá svoju podobu získala koncom 19. storočia, v ktorom získali prvé patenty na tento kúsok oblečenia Francúzka Herminie Cadolle v roku 1889 a v roku 1893 Američanka Marie Tucek.

Text: PR, foto: sexy-pradlo.sk