Ako osvetliť jednotlivé izby?

Nábytok, farby stien, spotrebiče – zdá sa, že pri zariaďovaní nového obydlia má pred svietidlami u väčšiny ľudí prednosť úplne všetko. Pri tom máločo ovplyvňuje vaše fyzické i duševné zdravie, vašu náladu i atmosféru viac, než osvetlenie. Poznáte základné zásady inštalácie svietidiel pre jednotlivé miestnosti?

Ako osvetliť jednotlivé izby?

Ako osvetliť jednotlivé izby?

1) Kuchyňa – bezpečnosť nadovšetko
Väčšina ľudí si úplne neuvedomuje, ako nebezpečné miesto je kuchyňa. Horúca para, hrnce, ostré nože – chvíľka neopatrnosti alebo zlej viditeľnosti môže znamenať zdravotný úraz. V kuchyni by ste teda vždy mali mať viac zdrojov svetla i typov kuchynských svietidiel. Osvetlenie pracovnej dosky – napríklad pomocou praktických LED pásikov – je nutnosťou, rovnako ako osvetlenie jedálenského stola.

2) Kúpeľňa – pozor na vodu
Čo sa týka osvetlenia má kuchyňa oproti ostatným miestnostiam jedno výrazné špecifikum – pri výbere kúpeľňových svietidiel musíte dbať v prvom rade na bezpečnosť. Zvýšená vlhkosť a styk s vodou vás nútia hľadať svietidlá s minimálnou hodnotou kódu IP 44 (stupeň krytia pred vniknutím vody a nebezpečným kontaktom). V bezprostrednom okolí vane najlepšie žiadne svietidlo neumiestňujte, ak tak len kusy na to určené. Centrálne stropné svietidlo doplňte o nástenné nad zrkadlom, keďže je dobré svetlo potrebné pre rannú a večernú hygienu.

3) Obývačka – podporte relax
Obývačka slúži hlavne na vítanie návštev a váš večerný oddych po ťažkom pracovnom dni. Nemali by ste v nej zabudnúť na štýlový luster, ktorý bude vkusne ladiť s dizajnom miestnosti. Takisto by v nej nemala chýbať stojacia lampa pri obľúbenom kresle, v ktorom si čítate, či malá stolná lampa v blízkosti televízora – jasné svetlo jeho obrazovky uprostred tmavej miestnosti totiž veľmi vyčerpáva oči a spôsobuje bolesť hlavy. Súčasný trend v interiérovom osvetľovaní uprednostňuje v miestnostiach určených na oddych a relax nepriame osvetlenie. Svetlo z lustru alebo z iného centrálneho stropného svietidla pri ňom nie je namierené priamo do izby, ale smerom nahor, do stropu, odkiaľ sa odráža a mäkko rozlieva do miestnosti.

4) Pracovňa – maximalizujte produktivitu
Pri nesprávnom osvetlení sa skôr unavíte, dlhodobo si ničíte zrak a hlavne vaša práca vôbec nie je efektívna. Produktívna pracovňa by mala mať určite jedno centrálne svietidlo – napríklad luster alebo závesné svietidlo, dobrú stolnú lampu umiestnenú oproti vašej dominantnej ruke, a zopár nástenných svietidiel v prípade väčšej miestnosti pre dokonalý rozptyl svetla.

Kvalitné svietidlá pre všetky miestnosti v dome nájdete na profisvietidlá.sk. Postarajte sa o ideálne svetelné podmienky pre vás a vašu rodinu a dajte si na osvetlení domácnosti záležať.

Text a foto: PR