Bali je krajina rôznych klenotov

Ak skúsime v spoločnosti známych povedať slovíčko Bali, ľudia budú reagovať rôzne. Určite väčšina bude vedieť, že hovoríme o štáte v juhovýchodnej Ázii. Ale keďže je to krajina od nás veľmi vzdialená, ďalšie informácie o Bali budú rôzne.

Bali je krajina rôznych klenotov

Pre priaznivcov folklóru a tancov je to určite krajina známa svojimi tancami. V známom tanci Wayang Topeng je úlohou tanečníka v maske zobraziť tancom príbeh domácich princov.

Priaznivci cestovania majú v predstavách ostrov s tropickým podnebím, krásnymi, často ešte nepoznanými plážami, sopečnými vrchmi, obrovskými ryžovými poľami, drzými makakmi a inými exotickými zvieratami. Predstavia si domy postavené na koloch a ľudí, ktorí väčšinu života trávia na vode vo svojich člnoch.

Dobrodruhovia si určite spoja Bali s obávanými pirátmi južných morí a gurmáni sa nebudú vedieť dočkať, kedy ochutnajú miestne špeciality, ktoré vo väčšine prípadov budú obsahovať ryžu v sladkom alebo slanom stave, s aromatickými koreniami.

Nejedna žena si ale spojí tento indonézsky ostrov s perlami. Práve perly z oblasti juhovýchodnej Ázie, známe aj pod názvom South Sea, sú veľmi vzácne, pretože dorastajú do veľmi veľkých rozmerov až 10 – 20 mm.

Len pozor na to, že tradičný balijský kalendár Pawukon je iný, než ten, na ktorý sme zvyknutý u nás. Má len 6 mesiacov, z ktorých každý má 35 dní. Zaujímavé je aj to, že každý mesiac sa skladá z jednodenných až desaťdenných týždňov. Čiže rok na Bali má 210 dní, čo síce niekoho, kto rád oslavuje Nový rok poteší, ale zase na druhej strane, na Bali by sme rýchlejšie zostarli.

Ostáva nám len veriť, že rozmáhajúci sa cestovný ruch a stále väčší záujem ľudí o Bali, nenaruší neopakovateľnú atmosféru tohto ostrova, ktorý nielen vďaka skutočným perlám bude aj ďalej považovaný za perlu tichomorských ostrovov.

Text a foto: PR